Kryzys związany z COVID-19 to też ostrzeżenie i otrzeźwienie finansowe

Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób straciło pracę, w Polsce prawie co 10.  pracujący już  ją stracił, a co drugi boi się, że tak się stanie. Ponad 50 procent osób nie ma żadnego  planu B w takiej sytuacji, jak wynika z badania InterviewMe.pl „Życie bez pensji”.

Żyliśmy w czasach,  gdzie większość Europejczyków nie oszczędza, a aż 41 proc. nie ma zupełnieżadnych, jak wynika z badania Intrum „European Consumer Payment Report” za 2018 rok.   

Moment, w jakim się znaleźliśmy może być zarówno ostrzeżeniem, jak i otrzeźwieniem. Ta nowa sytuacja finansowa może być bardzo trudną i kosztowną lekcją. Co trzeci Polak do tej pory  wydawał niemal 90 proc. pensji, a 4 proc.   powyżej 100 proc. tego, co zarabia. Co czwarty w ogóle nie posiada oszczędności, podobny odsetek twierdzi, że wystarczą one na maksymalnie dwa tygodnie. Tylko 35 proc. byłoby w stanie przeżyć z oszczędności od miesiąca do pół roku.

Zgodnie z opiniami fachowców, powinniśmy posiadać  oszczędności na minimum sześć miesięcy.  

Pandemia koronawirusa zmusza nas do myślenia, co będzie jak stracimy pracę. Większość z nas od razu zaczęłaby szukać nowej. Liczymy też na pomoc rodziny i znajomych, przede wszystkim rodziców i partnera.

Polacy w pierwszej kolejności – jak wynika z  badania InterviewMe.pl –   sprzedawaliby biżuterię, sprzęt elektroniczny, ubrania i buty. Co 10. przestałby opłacać rachunki lub spłacać kredyt.

Sytuacja gospodarcza zmusza do zmian przyzwyczajeń i ograniczeń, w tym wydatków.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *