Państwa przyjazne dla biznesu

W jakim kraju najłatwiej prowadzi się biznes? Jak  wynika z najnowszej edycji rankingu „Global Business Complexity Index 2020”, przeprowadzonego przez TMF Group w Europie to to Dania, Holandia i Irlandia. Najtrudniej na Starym Kontynencie mają przedsiębiorcy w Grecji, Francji,  Belgii i Włoszech. Polska znalazła się na 34. miejscu na świecie i 14. w Europie jeśli chodzi o państwa posiadające najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu . Trudniej niż w Polsce mają np. przedsiębiorcy z Czech czy Rosji, za to niemieckie firmy mają dużo lepsze warunki do działania.

Przedsiębiorcy w Polsce nadal narzekają na  niestabilność systemu prawnego czy przewlekłość postępowań sądowych i administracyjnych. Inwestuje się w takich krajach, które  zapewniają łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, bezpieczeństwo inwestycji i przewidywalność prawną.

W celu opracowania raportu „Global Business Complexity Index”, ranking uwzględnia około 250 różnych kryteriów, takich jak m.in. czas potrzebny na założenie firmy, koszty prowadzenia działalności, zawiłość procedur podatkowych czy regulacje dotyczące świadczeń pracowniczych. 

W zestawieniu światowym najbardziej przyjazne  środowisko  biznesowe znajdziemy w Curaçao (terytorium zależne Holandii), Stanach Zjednoczonych, na Jamajce czy w Danii. Najtrudniej przyjdzie działać przedsiębiorcy w  Indonezji, Brazylii, Argentynie czy Boliwii.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *