Prace Igora Mitoraja w Pizie w muzeum ,,Museo delle Sinopie”

Od 1 sierpnia b.r.  można zwiedzać ponownie muzeum Igora Mitoraja w Pizie, które było zamknięte z powodu prac konserwacyjnych.

Z okazji ponownego otwarcia muzeum gości trzy prace polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja (1944-2014) wystawione  do 11 stycznia 2011 roku. Sztuka artysty powraca  do dialogu z zabytkami i muzeami przy Piazza dei Miracoli w Pizie – dialogu, który rozpoczął się w 2014 roku wielką wystawą „Anioły”, ostatnią, która powstała jeszcze za życia mistrza.  Rzeźbę ,,Upadłego Anioła” umieszczono u stóp Krzywej Wieży.    Wewnątrz muzeum  zostaną wystawione trzy panele z brązu przedstawiające te same motywy, które Mitoraj opracował dla portali Santa Maria degli Angeli w Rzymie.

    Jeden panel przedstawia Chrystusa niosącego krzyż wyryty bezpośrednio w ciele, dwa pozostałe przedstawiają scenę Zwiastowania z młodą Madonną z głową pochyloną przed Aniołem Pańskim, który rozpościera skrzydła.

    Muzeum gromadzi min. jedyną  kolekcję  na świecie – rysunki przygotowawcze fresków z Camposanto w Pizie Muzeum , ryciny Carlo Lasinio (1759-1838) jedyną kompletną dokumentację malowideł  ściennych na cmentarzu w Pizie.

Więcej informacji na stronie: www.opapisa.it/visita/museo-delle-sinopie/

Korespondencja: Aneta Malinowska,  autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *