Niedzielne spotkania Polonijne. Zespół BenRose online

Jutro, tj. 23 sierpnia o godzinie 20.00 odbędzie się 19. Spotkanie Polonijne online. Gośćmi będą członkowie zespołu BenRose.

Dorobek artystyczny zespołu Ben Roseto, polscy ambasadorzy kultury muzyczno-teatralnej.


Róża i Benedykt reprezentują i upowszechniają polską piosenkę, polską poezję, polską muzykę i polski teatr nie tylko w Niemczech, gdzie obecnie żyją. Benek zrealizował studia muzyczne w Gdańsku i w Düsseldorfie. Z Uniwersytetu Gdańskiego wywodzi się jego ogromna fascynacja jazzem. Grał wówczas w zespole „Skutki Nudy”. Występował między innymi „Na złotej Tarce” w Warszawie oraz festi-walu „Jazz nad Odrą”.Do Niemiec przyjechał w 1987 roku.
Róża już od najmłodszych lat rozwijała aktywnie jej wokalistyczny talent. Jako nasto-latka była uczennicą u bardzo znanej krytyk muzyki oraz nauczycielki śpiewu Elżbiety Zapendowskiej. W listopadzie 2014 Róża zdobyła drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „The Voice of Polonia“ , który odbył się w Brukseli i uzyskała miano najlepszej wokalistki pol-skojęzycznej mieszkającej poza granicami Polski.W kolejnych latach Róża należała do członków jury tego znamiennego międzynarodowego konkursu.
W roku 2019 Róża zadebiutowała jako Ewa Demarczyk w ogromnie wartościowej artystycznej aranżacji „Powrót czarnego Anioła” w Teatrze „Gdańska”. Od roku 2004 Ben Rose współpracują z różnymi wybitnymi artystami, z którymi ze-spół zrealizował wiele muzycznych projektów sakralnych, jazzowych i chóralnych. Przykładem może tu posłużyć aranżacja muzyczna z Krzysztofem Kolbergerem „Wspomnienie” jako dialog Muzyki z Textem przy udziale Tomasza Glanca.Emigracyjna twórczość Ben Rose prezentowana jest na festiwalach we Francji, Włoszech,Belgii i Holandii.W roku 2012 zespół „Ben Rose” obył dwie trasy koncertowe, gdzie za-prezentował się publiczności polonijnej w Australii w Sidney i w Kalifornii w Virginii.Od początku swojej wspólnej muzyczno-teatralnej działalności na emigracji Róża i Benedykt wspierają międzynarodową współpracę Polaków na scenie. Benedykt ma w swoim dorobku zawodowym założenie i wypromowanie chóru „Bene-dictus” oraz dyrygenta orkiestry, kompozytora i pedagoga w dziedzinie gry na klarnecie i saksofonie. Róża i Benedykt już od wielu lat współpracują z różnymi organizacjami i teatrami polonijnymi. Należą do sceny Teatru „Gdańska” gdzie są od roku 2015- stego są członkami grupy teatralnej „Poezjada” w Oberhausen. „Trzy ziarna”, oraz „Tandem” to sztuki wystaw-iane z ogromnym powodzeniem w różnych regionalnych teatrach zarówno w Niem-czech jak i za granicą.Kolejnym ciekawym projektem muzycznym w karierze Ben Rose jest współpraca z ze-społem „Bohemian Street Musicians”. To czternastoosobowa formacja muzyczna, która od lat gra i śpiewa podczas słynnego „Oktoberfest” dla publiczności amerykańskiej w Kalifornii. W roku 2018 Ben Rose otrzymali nagrodę Polonicus za ich ogromne zasługi w służbie dla Polonii i Polaków w zakresie muzyki. Prowadzony i dyrygowany przez Benka Chór „Benediktus” niemal od początku zajmuje się oprawą muzyczną uroczystej Gali Polonii.Uroczystość ta ma bardzo prestiżowy wymiar i odbywa się w szerokich ramach corocznej Nagrody Karola Wielkiego w sali koronacyjnej ratusza w Aachen.

Więcej informacji na temat spotkania pod tym linkiem.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.