Powrót do włoskiej szkoły 14 września 2020 (nowe zasady)

We wrześniu pojawią się 3 miliony nowych stolików szkolnych  wyposażonych w innowacyjne jednoosobowe ławki, ale czy zdążą dotrzeć na czas i czy dotrą do wszystkich szkół? Czy szkoła będzie gotowa na czas by  przyjąć  uczniów z  nowymi obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa? Rodzice zadają wiele pytań, jednak na dzień dzisiejszy gotowe jest tylko rozporządzenie i protokół bezpieczeństwa.  

Wraz z powrotem do szkoły rodzice będą musieli zapoznać sie z nowymi zasadami i rozporządzeniami. Wokół tematu rośnie polemika i zdania są podzielone, jednak termin został już wyznaczony,  a wątpliwości nadal pozostają.

Według rozporządzenia podpisanego przez minister  Azzolina  data rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 przypada na poniedziałek 14 września 2020. Termin ten obejmuje  wszystkie przedszkola, szkoły pierwszego i drugiego stopnia należące do krajowego systemu oświaty, w tym regionalne ośrodki kształcenia dorosłych na terenie całego kraju.

Natomiast w przypadku np. liceów i szkół wyższych  należy jednak zaznaczyć, że zostaną one otwarte z  wyprzedzeniem, w stosunku do terminu podanego przez ministerstwo. Ze względu na zajęcia  uzupełniające, rozpoczną się one pierwszego dnia września. W szczególności są to kursy zarezerwowane dla uczniów, którzy w trakcie zajęć na odległość nie byli w stanie osiągnąć rezultatów edukacyjno-szkoleniowych, dla których konieczna jest integracja programu przed wznowieniem kalendarza szkolnego.

Niektóre regiony ustaliły jednak własny kalendarz szkolny, pod warunkiem, że w okresie od połowy września do połowy czerwca odbędzie się co najmniej 200 dni lekcyjnych, oraz w przypadku ponownego zawieszenia zajęć, ze względu na nagłe przyczyny, konieczne będzie zastosowanie zintegrowanego nauczania cyfrowego dla wszystkich innych klas szkolnych. Np.Apulia i Kampania rozpocznie rok szkolny 24 września, Trydent Górna Adyga 7 września, Wenecja Euganejska 11 września, Friuli-Wenecja Julijska 16 września

Protokół bezpieczeństwa

Protokół został podpisany za porozumieniem Ministra Oświaty ze związkami zawodowymi na rozpoczęcie roku szkolnego zgodnie z zasadami bezpieczeństwa anty Covid-19 (rozporządzenie z 6 sierpnia 2020 r. Nr 87)

W salach lekcyjnych należy zagwarantować indywidualną przestrzeń dwóch metrów kwadratowych, w tym przestrzeń zajmowaną przez biurko. Przestrzeń między biurkiem a najbliższymi biurkami musi wynosić co najmniej dwa metry.

Nauka na odległość obejmie tylko  nauczanie  uzupełniające  w szkołach  średnich oraz  w przypadku ponownego zawieszenia zajęć, ze względów bezpieczeństwa w przypadku obecności wirusa.

 Maseczka  w klasie?

Prawdopodobnie uczniowie nie będą musieli nosić masek na zajęciach podczas lekcji, jednak ostateczną decyzję wyda  Techniczny Komitet Naukowy Comitato Tecnico Scientifico (CTS) na temat obowiązku używania maseczek  przez uczniów powyżej 6 roku życia.

Dzieci w wieku poniżej 6 lat nie mają obowiązku używania maseczki. Jednak w przedszkolach personel będzie musiał go nosić, ponieważ nie zawsze jest możliwe zagwarantowanie odstępów, biorąc pod uwagę wiek uczniów i ich potrzebę ruchu.

Stołówka

Chociaż istnieje wiele szkół, szczególnie w dużych miastach, które mają trudności z zarządzaniem stołówkami, zarówno z powodu przestrzeni, jak i braku personelu, minister obiecuje, że stołówka będzie zapewniona i zorganizuje się dla każdej klasy oddzielnie  zmiany na posiłek. Jeśli stołówka jest zbyt mała będzie można spożywać posiłek w innych wyznaczonych miejscach.

Usługi przedszkolne i pozaszkolne pozostaną, z poszanowaniem ogólnych wskazań organizacyjnych, takich jak na przykład potrzeba zorganizowania zajęć dla stabilnych grup, z tymi samymi  opiekunami , zgodnie z zasadami ustanowionymi w celu ograniczenia zakażeń.

Jeśli dziecko ma gorączkę

Jeśli ma gorączkę przed wyjściem z domu, nie może pójść ść do szkoły. Protokoły bezpieczeństwa i wskazania Technicznego Komitetu Naukowego przewidują obowiązek przebywania w domu w przypadku temperatur powyżej 37,5 ° lub innych objawów grypopodobnych. Temperatura musi być sprawdzana w domu przez rodziny, nie będzie mierzona w szkole przed przyjęciem.

Takie zasady będa obowiazywać  do 15 października 2020 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 lipca b.r. na wniosek Prezydenta Giuseppe Conte i Ministra Zdrowia Roberto Speranza,  przedłużyło stan wyjątkowy do 15 października b.r.  i wprowadziło  pilne środki związane z wygaśnięciem stanu zagrożenia epidemiologicznego przez COVID-19 zatwierdzony 31 stycznia.

Tymczasem niektóre regiony zrobiły krok naprzód aby zapewnić bezpieczny powrót do szkoły: zostaną wydane  darmowe choć nieobowiązkowe  testy serologiczne dla  nauczycieli i pracowników szkół.

Od poniedziałku 24 sierpnia będą  dostępne BEZPŁATNE testy serologiczne dla nauczycieli i pracowników szkół. Testy będzie można przeprowadzić do 7 września . Badanie epidemiologiczne będzie również powtarzane w ciągu roku. W pierwszej kolejności obejmą pracowników placówek  przedszkolnych.

Aby zarezerwować i przeprowadzić badanie, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *