Silne nawałnice w Wenecji Euganejskiej

W niedzielne późne popołudnie (24.08.) region Wenecji Euganejskiej nawiedziły silne nawałnice. Szczególnie ucierpiały prowincje Werona, Vicenza i Padwa. Pierwsze doniesienia mówią o ponad 500 połamanych i powyrywanych drzewach, zerwanych dachach, licznych zatopieniach. Szczególnie ucierpiała sama Werona i okoliczne gminy. W sieci pojawił się wielce wymowny filmik z jednej z zalanej ulic z centrum Werony. 

Burmistrz Werony porównał wczorajszą nawałnicę do „wichury Vaia” sprzed dwóch lat, która przeszła przez północną górzystą część regionu, kiedy to zniszczeniu uległy setki hektarów ponad stuletnich lasów: „Wiatr, woda i grad zmieniły miasto w pole bitwy” – oznajmił Federico Sboarina burmistrz Werony. 

Foto Agnieszk Kluzek

Również obszar Valpolicella poniósł liczne straty, szczególnie znane w świecie winnice, w których w najbliższych dniach miano rozpocząć winobranie, które w tym roku zapowiadało się na dobre plony ze względu na wyjątkowo dobrą jakość winogron. Prezydent regionu Luca Zaia ogłosił dla Werony i okolic stan klęski żywiołowej. 

Foto Sylwia Lipińska
Foto Sylwia Lipińska
Foto Sylwia Lipińska

Z całego regionu wezwano jednostki straży pożarnej i lokalnych wolontariuszy w celu uporządkowania i przywrócenia normalności w funkcjonowaniu miasta i okolic. 

Foto Agnieszka Kluzek

Sytuacja ewoluuje i jest stale monitorowana przez regionalną Włoską Obronę Cywilną (Protezione Civile). Nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych kilku godzin po stwierdzeniu szkód obszar klęski żywiołowej zostanie poszerzony.

Foto Sylwia Lipińska
Foto Sylwia Lipińska

W chwili obecnej nie ma informacji o poszkodowanych lub rannych osobach. 

Foto Agnieszka Kluzek

Koresponencja z Wenecji Euganejskiej Agnieszka Kluzek.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *