Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach – krótkie podsumowanie

12 edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach  za nami, w ciągu trzech ostatnich trzy dni  #EEC2020 zgromadził 3 tys. gości w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a  ponad 100 tys. osób śledziło dyskusje w Internecie.  

Debaty dotyczyły bieżących wyzwań, stojących przed gospodarką,  wzięli w nich udział czołowi ekonomiści, politycy i przedsiębiorcy.

Kongres Gospodarczy, który początkowo miał odbyć się w maju, z powodu pandemii koronawirusa przebiegał w tym roku w formie hybrydowej – jednocześnie ze stacjonarnymi debatami  w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywały się te online – część prelegentów miała okazję uczestniczyć w rozmowach  za pośrednictwem łączy internetowych.

Ok. 3 tys. uczestników przybyło osobiście do Katowic, a dalsze co najmniej kilka tysięcy osób z śledziło dyskusje online. W sumie w kongresie wzięło udział 400 prelegentów w ponad 70 sesjach tematycznych.

 Nowa rzeczywistość nie pozwala porównywać tych liczb do zeszłorocznych rekordów frekwencji, za to pozwala na bezpieczny i komfortowy udział z zachowaniem dystansu społecznego. Internetowa część Kongresu cieszy się dużym zainteresowaniem, do udziału online zarejestrowało się ponad 6 tys. osób – powiedział w dniu otwarcia organizator imprezy, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

 W drugim dniu obrad wiodącym tematem były perspektywy sprawiedliwej transformacji energetycznej w kontekście wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. W dyskusji zdalnie brał udział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Mowa była m.in. o finansowaniu zielonej transformacji gospodarki oraz wsparciu dla społeczności i regionów, które najbardziej odczują skutki przeobrażeń. Dyskusję moderował Jerzy Buzek. Tego samego dnia kolejny temat ważny dla Polski – strategia transportowa – priorytety w tym zakresie  przedstawił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz szefowie kolejowych i drogowych spółek.  

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w czwartek Katowice i  Europejski Kongres Gospodarczy.  

Dla rządu priorytetem było ratowanie gospodarki. Tarcza Finansowa i Tarcza Antykryzysowa pomogły uratować miliony miejsc pracy, a teraz chcemy zachęcać przedsiębiorców do inwestycji – mówił premier na spotkaniu z przedsiębiorcami, zamkniętym dla mediów .

Także w czwartek głos zabrała minister Emilewicz:

Chcielibyśmy we wrześniu na poziomie rządowym przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy, bo pamiętajmy, że na koniec parlament musi się wypowiedzieć w zakresie wkładu krajowego. A zatem wrzesień-październik to jest ten czas, kiedy chcielibyśmy wypracować Krajowy Plan Odbudowy   

Ciekawa wymiana zdań nastąpiła podczas debaty pt. „Handel, geopolityka, praktyka” pomiędzy  ministrem Tadeuszem Kościńskim a prezesem Wiesławem Żyznowskim. Minister mówił, że konsumpcja prywatna oraz inwestycje publiczne to motory napędzające polską gospodarkę. Jeśli chodzi o prywatne inwestycje, to zdaniem ministra:

 To płochliwe zwierzę, które w niepewnych czasach lubi schować się w norze 

 Piłeczkę odbił Wiesław Żyznowski:

 To ja jestem tym zwierzęciem chowającym się do nory –   żartobliwie odpowiedział  prezes Mercator Medical, firmy która odniosła międzynarodowy sukces jako producent rękawic medycznych,  
 Zwrócił się z apelem do władz państwowych, aby otoczyły opieką polskie firmy prywatne, które osiągnęły sukces na rynkach zagranicznych.

– Takie firmy jak Selena, TZMO, czy nasza to „wypadek przy pracy”. W sumie jest ich w Polsce 50-100 – dodał.

Interesująca była w ostatnim dniu eventu sesja „Chmura w biznesie, biznes w chmurze, wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days

Bezpieczeństwo pierwszych chmur było uważane za niższe niż in-house. Obecnie patrząc na raporty widać, że chmury są bezpieczniejsze, bo duzi dostawcy mają znacznie większe możliwości wdrożenia bezpieczeństwa – powiedział Sławomir Soszyński, który zwrócił uwagę, że w dużych chmurach publicznych cyberbezpieczeństwo jest na wyższym poziomie, niż jest w stanie zapewnić pojedyncza firma.

W Katowicach nie mogło zabraknąć tematu związanego z branżą eventową i targową, na zakończenie obrad odbyła się debata  „Turystyka, hotelarstwo, MICE”

Jakie firmy są w stanie przetrwać w sytuacji 12 miesięcznych strat w wysokości 80% – pytał Wojciech Kuśpik, prezes PTWP zastanawiając się nad losem branży eventowej.

Polska jest liderem przemysłu targowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy 19. największą na świecie destynacją konferencyjną. Jesteśmy na tyle duzi, że jeżeli rząd o nas zadba i utrzymamy zatrudnienie, to odżyjemy – mówił Tomasz Kobierski, prezes rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego

W marcu przyszło tsunami. Mieliśmy nadzieję, że ruszymy jesienią, jednak to się nie wydarzyło. Nie do końca wiadomo kiedy wszystko będzie się odnawiało i wracało. Mówi się o 2-3 latach – podkreślał Bartosz Bieszyński,koordynator Rady Spotkań i Wydarzeń.

Katowicki kongres był pierwszym wydarzeniem tej rangi i skali, które odbyło się po okresie zawieszenia   w związku z pandemią koronawirusa.  Na jednego uczestnika przypadało około 4-5 metrów kwadratowych powierzchni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, co ograniczyło frekwencję do ok. 1,5 tyś osób każdego z trzech kongresowych dni.

Organizowany od 2009 r. kongres należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie środkowej.  Jak widać tematów nie brakuje….

Korespondencja:  Ewa Trzcińska, dziennikarka,  ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *