Turyn – główne centrum badań nad sztuczną inteligencją

Kilka dni temu, dnia 3 września 2020 roku, włoski rząd ogłosił oficjalnie Turyn, miastem, gdzie będzie miał swoją siedzibę instytut zajmujący się pracami nad sztuczna inteligencją – L’Istituto Italiano per l’Intelligenza Artificiale (I3A). Równocześnie Mediolan został wyznaczony na siedzibę il Tribunale Unificato dei Brevetti (czyli woski odpowiednik Głównego Urzędu Patentowego). Decyzję tę pomogą umocnić pozycję obu miast i ich regionów na mapie rozwoju nie tylko gospodarczego i przemysłowego, ale i zaawansowanych technologii.

Można sobie od razu postawić pytanie, co taka decyzja oznacza i szukając wyjaśnienia oprzeć się, na wypowiedzi przedstawiciela Ministero per lo sviluppo economico (MISE). Poinformował on, że chodzi o stworzenie struktury badawczej i technologicznej, która przyciągnie międzynarodowe talenty w tej dziedzinie i jednocześnie będzie włoskim punktem odniesienia, wyznaczającym trendy technologiczne w obszarach takich jak, m.in.: 5G, Industria 4.0, Cybersecurity 5G.

Sztuczna inteligencja już teraz w mniejszym lub większym stopniu towarzyszy naszej codzienności, choć niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę (np. w sektorze obsługi klienta wielkich sklepów internetowych).  Od teraz będzie przede wszystkim promowana na obszarach takich jak: robotyka, aeronautyka, energetyka, telekomunikacja, humanistyka cyfrowa, przemieszczanie się, ochrona zdrowia, ale i żywność ekologiczna, administracja publiczna czy kultura. Co zaś będzie skutkowało zatrudnieniem ok. 1000 osób (z czego 600 w samym Turynie w tzw. ,,hub’’ – centrali) i przeznaczeniem na osiągnięcie tych ambitnych celów rocznego budżetu w wysokości ok. 80 milionów Euro.

Warto tutaj jeszcze dodać, że nie bez przyczyny, to właśnie Turyn został wybrany. Od kilku już lat nie tylko posługuje się nazwą Torino City Lab, ale i wykorzystuje kolejne eksperymenty i doświadczenia, aby krok po kroku budować tzw. ,,smart city”, czyli inteligentne miasto, w którym jako pierwszym pokazano największe na świecie show dronów, wprowadzono technologię 5G, czy zaczęto wypuszczać na ulice autonomiczne samochody, poruszające się bez kierowców.

Efekty pracy nowego instytutu zobaczymy za już za kilka lat, a na razie każdy, kto przyjedzie do Turynu i ma ochotę poczuć się naprawdę w XXI wieku może po prostu wybrać się do jednego z drink barów w centrum miasta, gdzie zamówione koktaile serwuje robot…

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *