Historia „kłódek miłości” ma początek we Włoszech

Pierwsze kłódki we Florencji

Według legendy zwyczaj wieszania takich kłódek pochodzi z Florencji gdzie wieszano je  na moście Ponte Vecchio. Ciekawy zwyczaj, zrodzony po drugiej wojnie światowej, którego prawdopodobnie twórcami byli studenci  pobliskiej Wojskowej Szkoły Sanità in Costa San Giorgio.  Kiedy opuszczali miasto  zostawili tu  kłódkę, która zabezpieczała ich szafkę podczas służby wojskowej, po prostu na szczęście, a na niektórych z nich widniały  także wyznania miłosne.

Kłódki w Rzymie

Następnie wybuch prawdziwej epidemii kłódek nastąpił dokładnie 9 lutego 2006 roku kiedy to  pisarz Federico Moccia opublikował ,,Ho voglia di te ”-  „Tylko ciebie chcę – drugi rozdział swojej udanej powieści młodzieżowej „Trzy metry nad niebem”. W książce, na podstawie której później został zrealizowany film, główni bohaterowie przypieczętowują swoją miłość zakładając kłódkę na Ponte Milvio w Rzymie. Następnie wrzucają klucz do rzeki Tybr jako symbol ich wiecznej  miłości. Film odniósł wielki sukces , przynosząc duże zyski, także  dzięki Riccardo Scamarcio w roli głównego bohatera, który stał się idolem włoskich nastolatek. To właśnie dzięki filmowi zawieszanie wyznań miłosnych na mostach stało się potem tak bardzo popularne.

W jednej z najsłynniejszych scen filmu para bohaterów zapisuje swoje imiona na kłódce przymocowując  ją do mostu Milvio w Rzymie, a następnie wrzuca klucz do Tybru jako symbolu obietnicy wiecznej miłości; od tego czasu most  Ponte Milvio stał się celem wypraw wszystkich zakochanych par, które udają się tam aby założyć własną kłódkę i wrzucić klucz do rzeki. Most szybko  przemianowano na „most zakochanych”. Dziś takich mostów na świecie jest już mnóstwo.

Cały świat oszalał na punkcie kłódek

Od tego czasu moda na mocowanie kłódek do balustrady mostów stała się szalenie popularna nie tylko we Włoszech ale i na całym świecie: od Hiszpanii po Francję, od mostów Paryża po mosty w Rosji , i w najdalszych zakątkach świata, jak np. Urugwaj czy Korea Południowa. Dziś kłódek nie wiesza sie tylko na mostach, ale gdzie tylko jest to możliwe: na latarniach, rampach, ogrodzeniach, bramach,  czy innych metalowych konstrukcjach .

 Pierwsze symbole nierozerwalnej miłości  w Polsce

Pierwsze pojawiły  się  kilka lat później w 2009 roku na Moście Tumskim we Wrocławiu. Od tego momentu polskie mosty szybko zaczęły zapełniać się „metalowymi wyznaniami wiecznej  miłości ”.   W   Krakowie np. popularne miejsce to most Kładka Ojca Bernatka, w Gdańsku z kolei most przy ulicy Korzennej.

Oto inne popularne miejsca w Polsce

 Bielsko-Biała- mostek na rzece Białej,Bydgoszcz- most na wyspę ,Ciechocinek- Mostek Zakochanych ,Warszawa- most Świętokrzyski,Gliwice- most nad Kłodnicą,Kołobrzeg- most nad Parsętą,Lubliniec- Most nad Lublinicą,Opole -most Groszkowy na Wyspę Pasiekę,Poznań- most biskupa Jordana,Radom-mostek w Starym Ogrodzie,Rzeszów,-kładka przy bulwarach i most Zamkowy,Szczecin-most w Parku Kasprowicza,Wałcz-most na Bukowinie,Warszawa- most Świętokrzyski.

Ciężkie wyznania miłości  ważą jednak  zbyt wiele – Zakazy wieszania kłódek

Dziś ten zwyczaj niestety nie jest mile widziany w niektórych miastach . Zdarzały się przypadki że poręcze i latarnie na mostach zapadły się  pod ciężarem tysięcy kłódek. Z tego powodu w miastach takich jak np. Paryż  Florencja czy Rzym wprowadzono zakazy wieszania  kłódek i grożą za to kary. Za ich przykładem powoli podążają także inne miasta na świecie.

W samej Florencji już od  początku tego zwyczaju co najmniej raz w tygodniu odciążano most odczepiając uciążliwe kłódki i zaraz potem jeszcze w 2006 wprowadzono zakaz ich zawieszania. Jednak pomimo zakazu nadal są tam one  przyczepiane. Tak samo Rzym czy Wenecja dziś walczą z tym modnym procederem. W samej Wenecji zawieszenie kłódki na moście grozi mandatem w wysokości nawet do 500 euro.

Korespondencja:  Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *