Miś Wojtek wojenny bohater armii Andersa doczekał się nowego pomnika, a raczej figurki: jego rozmiary są niewielkie, zresztą jak rozmiary wszystkich wrocławskich krasnali .
Mini-pomnik od kilku dni stanął w parku Andersa niedaleko plenerowego FoRest Bar. Przedstawiono go w pozycji jak siłuje się z krasnalem, który przypomina żołnierza, gdyż prawdziwy niedźwiedź Wojtek właśnie tak spędzał czas ze swoimi opiekunami. To kolejna maskotka Wrocławia, kolejny krasnal – dziś jest ich około 800 i ciągle pojawiają się nowe .
Na pewno wiele osób zada sobie pytanie: Skąd wzięły się te krasnale?
Dziś figurki krasnali stały się symbolem miasta , które przyciągają turystów i sprawiają mnóstwo frajdy i radości. Powszechnie przyjęło się, że krasnal jest symbolem Pomarańczowej Alternatywy – antykomunistycznego ruchu artystyczno-społecznego, który działał w Polsce w latach 80-tych głównie we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi i Lublinie .
Krasnale pojawiły się tu wraz z artystą, pisarzem i aktywistą – Waldemarem ”Majorem” Fydrychem, liderem Pomarańczowej Alternatywy. Aktywność ruchu w drugiej połowie lat 80-tych. Ich główną metodą działania były uliczne happeningi i marsze, które często przybierały formę demonstracji ośmieszających władze komunistyczne. Uczestnicy nosili pomarańczowe szpiczaste czapki podobnych do kapeluszy krasnali.
W 2001 roku dla upamiętnienia Pomarańczowej Alternatywy na ulicy Świdnickiej stanął pomnik Papy Krasnala. Zaraz po nim pojawiły się inne skrzaty, z czasem było ich coraz więcej. Kolejne rzeźby autorstwa Tomasza Moczka w sumie pięć, stanęły we Wrocławiu w 2005 roku, inspirując powstanie innych . To one wyznaczyły kanon ich wyglądu, który obowiązuje do dziś. Imiona krasnali to: dwa Syzyfki, Szermierz, Rzeźnik i Pracz Odrzański.
Tu znajdziecie artykuł o Wszystkich pomnikach niedźwiedzi Wojtków na świecie
Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Redakcja dziękuje panu Michałowi Mazurowi za udostępnienie zdjęć.