Villa Reale w Marli oddana do zwiedzania

W Marli (prowincja Lukki) znajduje się Villa Reale należąca dawniej do Elisy Bacciocchi. Siostra Napoleona Bonaparte została szczodro obdarowana przez swojego brata i zamieszkała pod Lukką. W 1806 roku Elisa zatrudnia architektów, dzięki którym stara budowla nabierze nowego kształtu i finalnie będzie miała 3 kondygnacje.

Z biegiem lat willa zmienia właścicieli. W 1923 roku nabywają ją hrabia i hrabina Pecci Blunt. W 2015 roku nieruchomośc wraz z kilkuhektarowym parkiem przechodzi w ręce nowych właścicieli, którzy rozpoczynają odrestaurowanie willi.

Po wielomiesięcznych pracach konserwatorskich willa została częściowo oddana do zwiedzania. Na parterze znajduje się przepiękna jadalnia z ogromnym stołem, przy którym dawniej jadano eleganckie potrawy. Z głównego korytarza przechodzi się do sali, w której można poznac historię prac konserwatorskich w willi. Na dużych panelach widnieją zdjęcia wzbogacone opisami oraz datami.

Z parteru na piętro prowadzą szerokie schody wysłane czerwonym dywanem. Na górze znajduje się ogromny taras, z którego można podziwiac widoki na ogród.

W atrium znajduje się arras przedstawiający starożytny Rzym. Z tego pomieszczenia przechodzi się do biblioteki, w której znajduje się kolekcja książek pochodzących ze zbiorów willi. Z atrium jest również przejście do salonu, gdzie na suficie można podziwiac Taniec Godzin. Z salonu przechodzi się do pokoju gier oraz sali balowej, w której stoi fortepian z 1805 roku oraz harfa. Po drugiej stronie salonu znajduje się dawny pokój Elisy Bacciocchi oraz łazienka. Pokój dawnej właścicielki willi, która była również księżną Lukki ozdobiony jest papier peint panoramique, 11 scenami autorstwa Josepha Dufour, przedstawiającymi historię Amora i Psyche.

We wnętrzach willi nie można wykonywać zdjęć.

Godziny otwarcia willi

od marca do października od godziny 10.30 do godziny 17.30.

W związku z pandemią do willi jednorazowo może wejśc maksimum 10 osób. Obowiązuje noszenie maski ochronnej.

Korespondencja z Toskanii, Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *