Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa?

Pandemia koronawirusa oraz wszystkie jej społeczno-ekonomiczne skutki dotykają nas na co dzień. Właśnie dlatego dla wielu osób wiedza o potencjalnym zarażeniu, nawet przechodzonym bezobjawowo, jest na wagę złota. Specyfika choroby sprawia, że nie wszyscy doświadczymy dolegliwości z nią związanych. Skąd więc wiadomo, czy mieliśmy kontakt z patogenem? Najlepiej sprawdzić to wykonując test na koronawirusa. Podpowiadamy, gdzie możemy tego dokonać.

Bezpłatny test na koronawirusa – kto się do niego kwalifikuje?

W naszym kraju obecnie można wykonać testy na koronawirusa, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania wykonywane są w specjalnych placówkach przyszpitalnych lub ruchomych punktach oferowanych przez sanepid. W tym wypadku należy jednak mieć na uwadze jedną bardzo istotną kwestię. Bezpłatne, refundowane badania należą się w obecnym momencie, tylko osobom, które posiadają odpowiednie skierowanie. Możemy uzyskać je tylko w momencie, kiedy zachodzi potwierdzona możliwość, że mieliśmy kontakt z osobami zarażonymi. Tym samym do badania kwalifikują się osoby przebywające na domowej kwarantannie oraz te, które zamieszkują z tymi osobami w jednym gospodarstwie domowym. Możemy skorzystać z nich także wtedy, kiedy mieliśmy kontakt z osobą chorą albo chcemy pilnie dostać się do szpitala. Osoby, które chcą wykonać tekst na koronawirusa dla własnego spokoju, będą musiały przygotować się na koszta.

Komercyjny test na koronawirusa – gdzie można go wykonać?

Obecnie wiele laboratoriów i prywatnych placówek medycznych oferuje komercyjne badania na koronawirusa, którym mogą poddać się wszystkie osoby dysponujące odpowiednimi środkami. Gdzie można wykonać takie badanie? Odbywają się one najczęściej w placówkach laboratoriów genetycznych, coraz częściej możemy wykonać je także w przychodniach będących częścią sieci prywatnych placówek opieki zdrowotnej. Najpopularniejsze prywatne badania na koronawirusa to testy serologiczne, których wyniki możemy otrzymać już po dwudziestu czterech godzinach od pobrania próbki. Tego typu testy pozwalają sprawdzić, czy w naszej krwi pojawiły się przeciwciała do SARS-COV-2.

Jak sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z wirusem?

Osoby chcące wykonać test na koronawirusa mogą obecnie skorzystać z dwóch dróg – publicznej i prywatnej. Ponieważ jednak testy refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są dostępne jedynie pacjentom z uzasadnionym podejrzeniem zarażenia, wielu z nas pozostaje na łasce laboratoriów genetycznych. Warto jednak wiedzieć, że z czasem prywatne testy stały się coraz bardziej dostępne. Możemy wykonywać je już nie tylko w największych miastach, ale także w placówkach prywatnych przychodni w mniejszych miejscowościach. Ceny również nie są zaporowe, szczególnie w przypadku testów kasetkowych, które można wykonać już za około sto złotych. Prywatne testy są wygodne, przeprowadzane po uprzednim umówieniu się, a niejednokrotnie wykonywane bez konieczności wysiadania z samochodu. Wyniki również dostępne są bardzo szybko.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z testujemy.orgDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *