Wybory samorządowe i referendum 2020. Czy we Włoszech dojdzie do cięcia liczby parlamentarzystów?

W niedzielę 20 i poniedziałek 21 września we Włoszech odbędą się wybory samorządowe w kilku regionach (Liguria, Dolina Aosty, Wenecja Euganejska, Toskania, Marche, Kampania, Apulia, i uzupełniające na Sardynii) oraz historyczne ogólnokrajowe referendum dotyczące redukcji liczby parlamentarzystów.

W długo oczekiwanym referendum Włosi mają zdecydować w sprawie reformy konstytucyjnej czy zmniejszyć liczbę mandatów  z 630 do 400 w Izbie Deputowanych i z 315 do 200 w Senacie. Szacuje się, że redukcja ta zaoszczędzi wydatki państwa na ponad 80 mln euro rocznie.

Jest to referendum bez obowiązkowego kworum, to znaczy, że będzie ważne bez względu na procent wyborców, którzy pójdą do urn. Front, który otrzyma nawet o jeden głos więcej, wygra.

Według sondaży za pozytywnym wynikiem referendum będzie głosować ok. 70% obywateli. Reformę popierają obecnie Movimento 5 Stelle, PD, Lega. Zdecydowanie przeciwko reformie opowiedzieli się partie +Europa i Azione. Natomiast pozostawiają wolny wybór (ze względu na duże podziały wewnątrzpartyjne) Fratelli d’Italia, Forza Italia, Italia Viva, LeU.

Głosować można w godzinach od 7.00 do 23.00
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *