Sustainable Innovation Fashion Week Roma: na wybiegu moda idzie innym krokiem

Od 14 września 2020 innowacja w świecie mody włoskiej green  ma swoją siedzibę w “wiecznym mieście”.

Podczas wspaniałego wieczoru Valeria Mangani z Made in Italy Luksury zaprezentowała nowy rzymski  SUSTAINABLE INNOVATION FASHION WEEK. W magicznej, zielonej scenerii w Sublime La Villa odbyły się warsztaty, pokazy mody i wystawy produktów skutecznie otwierając drzwi do nowej epoki świata mody technologiczno-ekologicznej.

Stowarzyszenie organizujące Sustainable Fashion Innovation Society wyraża pełną satysfakcję z inicjatywy. Dziękując licznym partnerom i sponsorom premiery, już zapowiada ciekawe projekty wspólnie planowane w kwietniowej edycji wraz z Microsoft i ambasadą Stanów Zjednoczonych we Włoszech. 

„Naszym celem jest wzmożenie świadomości i docenienie kreatywności naszych projektantów” – mówi Mangani, twórczyni i gospodyni wydarzenia, „a wydarzenia takie jak to podkreślają zwycięską mieszankę ekotechnologii”. Zamierzonym celem SFIS w najbliższej przyszłości jest wspieranie wszystkich startupów green, ale i ugruntowanych marek, które zamierzają przemyśleć i zaaplikować odpowiedzialne formy produkcji. Są to cele również uwzględnione w Agendzie ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. Branża mody musi radzić sobie ze swoimi obowiązkami. „Pilnie potrzebujemy, aby włoski system mody opracował modele zrównoważonej konkurencyjności, która wypełni lukę technologiczną. – kontynuuje Mangani – „Projektanci i fashion brand obecni dziś w Rzymie, wnieśli na wybieg piękno i styl, ale przede wszystkim zupełnie nową wizję mody”.

Tuż po oficjalnym rozpoczęciu prac stowarzyszenia, do patronatu Rady Regionu Lacjum – głównego patrona instytucjonalnego oraz Gminy Miasta Rzym, dołączyło Ministerstwo Dziedzictwa i Działalności Kulturalnej oraz Turystyki,  jakby dla podkreślenia znaczenia przypisywanego  SIFW. Dodać należy, że wydarzenie to zostało objęte już patronatem  przez  PAM Parliamentary Assembly of the Mediterranean i IAW International Alliance of Women (w kwietniu 2021 r. na scenie pojawi się projekt Urban Empowerment dotyczący równości płci).

Obecność instytucji i władz lokalnych na wydarzeniu była wyjątkowa i znacząca. Obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego MISE i MIBACT regionu Lacjum z wiceprzewodniczącym Rady Regionalnej Lacjum Giuseppe Cangemi, jak i Gminy Rzym. W gronie znamienitych gości znalazły się osobistości, arystokracja, manager i istotni przedsiębiorcy tego sektora, tacy jak Prezes SIMEST i SACE International Affairs (CdP) Pasquale Salzano, były ambasador Włoch w Katarze, prezes Stowarzyszenia Dostawców Płatnych Usług APSP Maurizio Pimpinella , CEO Unico Energia Aldo Arcangioli, prezes Itaca Gianni Sammarco, założyciel IFFSS International Foundation for Food Security and Safety Giuseppe Bartolucci, założyciel Dreamers Day Francesca Del Nero, książe Alduino Sanfelice di Monteforte, księżna Maria Pia Ruspoli , książę Guglielmo Giovanelli Marconi z Vittorią oraz lubiana postać telewizyjna Jimmy Ghione.

O godzinie 17 udzielone zostało błogosławieństwo autorytatywnego Gurudeva Sri Sri Ravi Shankara (mistrza duchowego i promotora pokoju międzyreligijnego na świecie) podczas wideokonferencji z Indii, które było źródłem inspiracji dla gości.

Połączenie to rozpoczęło szereg transmisji na żywo w streaming YouTube na profilu Valeria Mangani Official oraz na wszystkich połączonych kanałach społecznościowych i na stronach partnera medialnego Triboo. Podczas warsztatów odbyło się inne międzynarodowe połączenie z Szanghaju z pozdrowieniami od prof. Michele Geraci, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju odpowiedzialnego za internacjonalizację i Made in Italy.

Następnie Gianluca Santilli, prezes National Bikeconomy Observatory, wyjaśnił, że „Zrównoważony rozwój to smart poruszanie”; Bruno Bella, prezes i dyrektor generalny Vibeco, zilustrował „Jak opracować i zmotywować plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w przyszłości w zakresie zrównoważonego rozwoju i technologii korporacyjnych”; Menedżer ds. Innowacji XEOS, Paolo Torchitti, zaprezentował „Smart Shirts & mental economy gym”; Diana Battaggia Dyrektor UNIDO ITPO Włochy pokazała film „Od Doliny Kalasha do Mediolanu”; Valerio De Luca, przewodniczący Task Force Italy, zajmował się „Grupą zadaniową do wznowienia od zrównoważonego rozwoju”;  “Digital as the gateway for a sustainable Fashion industry” było ostatecznym przesłaniem, na które zwracał uwagę Riccardo Monti CEO TRIBOO, były prezes ICE – Istituto Commercio Estero przez dwie kadencje.

Przejmujące nuty utworu Mission zapowiedziały pokaz mody, to hołd złożony przez SIFW Maestro Ennio Morricone. Wszystkie oczy zwróciły swą uwagę na ekologiczne kreacje, które były wyjątkowo czarujące. Ożyły one na wybiegu, wdziane przez modelki sprowadzone ad hoc z czterech kontynentów, aby uczcić przesłanie uniwersalności.

Pokaz rozpoczął gość honorowy Anton Giulio Grande, haute couture z Lamezii, dzięki któremu Emma Dante marzyła o czerwonym dywanie w Wenecji. Na zielonym dywanie Sustainable Innovation Fashion Week przemknęły sukienki zaprojektowane przez Amavis, C .alla, Double, Eleonora Riccio, Eticló, Fili Pari, Franco Francesca, Giulia Brunetti, Malia Lab, Parco Denim, Trame di Storia, Vagamente Retró, a także marki proponowane przez Staiy eco-fashion marketplace: AA Gold, Silvia Giovanardi, The Trace Collective, Seritherm.

W pięknych salonach wystawowych na pierwszym parterze willi zaprezentowały się technologie i style, które wkrótce radykalnie zmienią sposób myślenia o modzie: jedwabie, które przyjmują eleganckie nadruki liści; przędza z włókna kukurydzianego lub srebra z  bawełną lub z certyfikatem Gots; big data i sztuczna inteligencja zastosowane do pomiaru parametrów biometrycznych w celu poprawy komfortu i dobrego samopoczucia; biżuteria i esencje, obrazy pomysłowo przekształcone w wygodne, jedyne w swoim rodzaju buty.

Aż w końcu pochodzące z recyklingu lub naturalne niesamowicie innowacyjne  materiały; biżuteria i eko-esencje, dodatki, unikalne przedmioty, zapierająca dech w piersiach odzież z etyczną duszą, wykonana z zaskakujących, ekologicznych technik produkcji: krótko mówiąc, triumf rękodzieła. Nic nie umknęło przedstawicielom Microsoft dla Start-Ups, którzy ocenili ewentualne start-upy, którym towarzyszyć będą innowacyjne rozwiązania rozwoju biznesu.

Sustainable Innovation Fashion Society jest we Włoszech pionierem przełomowych innowacji i zrównoważonej mody. Jej obowiązkiem będzie ułatwienie  firmom ich przekształcenie, pomagać zarówno młodym markom, jak i znanym domom mody. Styl i technologia w modzie zawsze szybko się rozwijały, tak więc dziś nie mogą nie pójść naprzód ramię w ramię z jeszcze większą odpowiedzialnością.


Korespondencja: (tekst i zdjęcia) Anna Traczewska

Firmissima
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

72 − 71 =