XXV Jubileuszowy Zjazd Związku Polaków we Włoszech i relacja z drugiego dnia wizyty Marszałka Senatu RP wraz z delegacją w Rzymie

W niedzielę, 11 października br., w drugim dniu wizyty w Rzymie, Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją wziął udział w zakończeniu XXV Jubileuszowego Zjazdu Związku Polaku we Włoszech.

Podsumowując udział w obradach Marszałek dziękował za zaszczyt możliwości uczestniczenia w nim i spotkania z rodakami. Szczególne podziękowania skierował na ręce prezes Związku Polaków we Włoszech, Urszuli Stefańskiej – Andreini. „Tysiąc pięćset kilometrów od Ojczyzny, a mimo to czujemy tutaj ducha polskości wszystkimi zmysłami” – powiedział prof. Grodzki.

Polska delegacja wysłuchała wykładu Marco Patriciellego „Sto lat relacji dyplomatycznych między Polską a Włochami”. Obrady zwieńczył występ uczniów polskich szkół, którzy recytowali poezję Wisławy Szymborskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a także koncert muzyki poważnej w wykonaniu Vadima Brodskiego (skrzypce) i Fausto Paffiego (fortepian).

Marszałek i towarzyszący mu senatorowie spotkali się także w polskiej ambasadzie z absolwentami dwóch szkół polskich – w Rzymie i w Ostii.  Prof. Tomasz Grodzki dziękował młodym ludziom za to, że zdecydowali się – obok nauki w szkołach włoskich – podjąć także trud dodatkowych zajęć w polskich szkołach. „Kultywowanie polskości, języka, wiedzy, gdy żyjecie na gościnnej ziemi włoskiej, jest szczególnie godne szacunku” – podkreślił Marszałek. Zachęcał także młodych ludzi, by w swoim życiu kierowali się marzeniami i swoimi dążeniami. „Wczoraj dziewiętnastolatka z Polski, świeża maturzystka, wygrała turniej Rolland Gaross, to jest absolutnie światowe wydarzenie” – mówił Marszałek, nawiązując do sukcesu tenisistki Igi Swiątek. „Niech was nic nie hamuje, nie oglądajcie się na innych, kierujcie się pozytywnymi motywacjami, a nagrody, splendory czy tytuły przyjdą same” – podkreślił prof. Grodzki. Namawiał także absolwentów do studiowania w Polsce, co – jak zauważył – może ich ubogacić. „Nie patrzcie na to, co Włochy i Polska mogą zrobić dla was, ale co wy możecie zrobić dla Włoch i Polski”- apelował. „Wierzę, że po latach będziecie mogli powiedzieć, że spędziliście swoje życie dobrze i  pożytecznie, myśląc nie tylko o sobie, ale także o innych” – zakończył Marszałek.

Każdy z kilkanaściorga absolwentów otrzymał od Marszałka Senatu „Dzieła wybrane” Juliusza Słowackiego wraz z osobistą dedykacją.

Marszałek i towarzysząca  mu delegacja oddała także hołd Stanisławowi Augustowi Morawskiemu – współzałożycielowi Związku Polaków we Włoszech i nestorowi włoskiej Polonii, który jest pochowany na rzymskim cmentarzu Prima Porta.

W poniedziałek Marszałek wraz z delegacją spotka się z Przewodniczącą Senatu Republiki Włoskiej Marią Elisabettą Alberti Casellati. Rozmowy dotyczyć będą współpracy międzyparlamentarnej i relacji dwustronnych. Przewidywane jest też omówienie tematów związanych z wyzwaniami, stojącymi przed Unią Europejską. Poruszone zostaną m.in. kwestie walki z pandemią koronawirusa i jej skutkami oraz sprawy związane z planem działań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Także w poniedziałek przed południem Marszałek i towarzyszący mu senatorowie oddadzą hołd świętemu Janowi Pawłowi II przy jego grobie w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

W delegacji Marszałkowi Senatu RP prof. Tomaszowi Grodzkiemu towarzyszą Wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka,  Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski, wiceprzewodniczący tej komisji, Wojciech Ziemniak oraz senator Marek Martynowski.

Źródło: Centrum Informacyjne Senatu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *