Pronti. Partenza. Fiera! Polski dzień na targach Levante w Bari

Po raz pierwszy Polska miała okazję zaprezentować się na historycznych międzynarodowych targach w Bari, w tym roku  odbywających się po raz 84! W dniu 6 marca odbyło się International Forum Business Focus Polonia, które ze strony polskiej organizowała Polska Izba Biznesowa we Włoszech CAPI, zapraszając do udziału prelegentów tak polskich jak i włoskich a nasz portal www.polacywewloszech.com był patronem medialnym wydarzenia.. Swoim przekazem online wzmocniła polską prezentację pani Ambasador Anna Maria Anders, podkreślając rolę współpracy pomiędzy Polską i Włochami oraz otwartość i gotowość polskich firm do wielobranżowej współpracy.

Dzięki staraniom CAPI i PWIG w czasie Forum doszło do podpisania listu intencyjnego między Bari a Lublinem. Reprezentująca Lublin wiceprezydent miasta Beata Stepaniuk-Kuśmierzak powiedziała m.in.

Chciałabym przede wszystkim podziękować w imieniu Pana Prezydenta Krzysztofa Żuka i własnym, Panu Antonio Decaro, Prezydentowi Miasta Bari za zaproszenie nas do Państwa miasta, aby podpisać list intencyjny o współpracy Lublina i Bari. Mam nadzieję, że bardzo szybko dojdzie do dwustronnych, żywych kontaktów, a następnie będziemy mogli je  zwieńczyć umową o partnerstwie miast. Przekazuję serdeczne pozdrowienia od Pana Prezydenta Żuka dla Państwa.

Osobne, serdeczne podziękowania kieruję do Pani Prezes Ewy Trzcińskiej, Wiemy, jak bardzo byli Państwo, Pani osobiście i Pani zespół, zaangażowani w przygotowanie naszego dzisiejszego spotkania, bardzo to doceniamy. Dziękuję również nieobecnej tu niestety Pani Izabeli Byzdrze, Prezes Polsko-Włoskiej Izby Gospodarczej w Lublinie.

Ze strony Bari list intencyjny podpisał wiceprezydent  Eugenio Di Sciascio.

Wizyta przedstawicieli Lublina, zakończona spotkaniem z prezydentem miasta Antonio Decaro w siedzibie Urzędu Miasta wzbudziła ogromne zainteresowanie i była szeroko komentowana przez włoskie media.

Mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok do bardzo szeroko pojmowanej współpracy tak między miastami, ale i regionami. Teraz należy intencje przełożyć na działania. Jednym z pierwszych będą starania o uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego Bari – Lublin. Oba miasta i regiony wyraziły gotowość wsparcia projektu , a nasza Izba CAPI jest gotowa do współpracy przy tym projekcie – powiedziała nam Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech z siedzibą w Bolonii (skrót włoski CAPI)

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się, wielokrotnie potem cytowane, wystąpienie Agnieszki Hoppen-Klikowicz, radcy – minister przy Ambasadzie Polskiej w Rzymie, przedstawiające Polskę jako bardzo atrakcyjnego partnera biznesowego.

Polska to także kraj wart zainteresowania turystycznego, z licznymi zabytkowymi miastami zaliczanymi do skarbów UNESCO. To kraj, w którym można odpocząć na łonie natury ale i w komfortowych Spa. Stoisko narodowe, hojnie obdarowane publikacjami o naszym kraju przez oddział włoski Polskiej Organizacji Turystycznej, był oblegany przez włoskich przedsiębiorców, którzy z zainteresowaniem słuchali o możliwości zwiedzenia Polski, zabierając ze sobą cenne przewodniki. Do włoskich osobistości trafiły też przekazane przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie płyty z muzyką Chopina i Simfonia Varsovia.

Pani Barbara Minczewa, dyrektor rzymskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej swoim wystąpieniem  zachęciła Włochów do odwiedzenia naszego kraju.

W trakcie panelu poświęconego dynamice wzrostu rynku polskiego, który moderowała Ewa Trzcińska, prezes  CAPI udział wzięli Antonino Mafodda, Dyrektor ICE Warszawa, Dominika Grzebyk PIBW – CAPI, Alfio Mancani, adwokat odpowiedzialny za Italian-Desk w DPZ, Izabela Byzdra PWIG  oraz  Mauro Pasqualucci z  Sace S.p.A. Każda z prezentacji pokazywała z różnych punktów widzenia  Polskę jako kraj dojrzałego biznesu.

Dyrektor Mafodda, przekazując dane statystyczne, wskazywał jak ważnym I perspektywicznym partnerem jest i może być jeszcze bardziej Polska. Dominika Grzebyk, ekspert CAPI pokazywała na przykładach, jak może wyglądać włosko-polska współpraca, w której CAPI może być przewodnikiem. Adwokat Alfio Mancani, posiadający ogromne doświadczenie we wprowadzaniu włoskich firm na rynek polski w swoim wystąpieniu zatytułowanym Dlaczego Polska w sposób jasny i klarowny pokazał zarówno jakie sektory są najbardziej interesujące do inwestycji, ale też jakie są polskie realia np. praktyczne istnienie smart city.

Kolejnym elementem polskiej prezentacji był okrągły stół, moderowany przez doświadczonego dziennikarza i prezesa Warszawskiej Izby Gospodarczej, Marka Traczyka. Udział w nim wzięli Marco Lupo, Prezes  PZL Świdnik, Leonardo Company, Barbara Minczewa, POT oddział w Rzymie, Alfredo de Liguori, Pugliapromozione, Łukasz Malczyk, Prezes Unii Przedsiębiorców Polskich, Kamila Niekraszewicz, Comarch Italia oraz Stefano Boni, Breton SpA.

Prowadzona ze swadą przez Marka Traczyka dyskusja pokazała  Polskę jako nowoczesny kraj, z wieloma branżami na światowym poziomie i z dojrzałym rynkiem, wspieranym przez świetną kadrę managerską.

Prezes PZL Świdnik, Marco Lupo w sposób bardzo profesjonalny opisał  sektor lotniczy w Polsce, który współtworzy kierowane przez niego przedsiębiorstwo.

Siłę polskiego giganta, który zdobył bardzo wysoką pozycję w Italii przedstawiła Kamila Niekraszewicz, Country Manager Comarch we Włoszech: 

Comarch jest międzynarodowym producentem oprogramowania i integratorem systemów z główną siedzibą w Krakowie. Firma została założona w 1993 roku przez Prof. Janusza Filipiaka. Obecnie zatrudnia 6500 osób – wysokiej jakości specjalistów, którzy pracują w ponad 90 biurach na całym świecie. We Włoszech jesteśmy od 2015 roku, obecnie zlokalizowani w dwóch biurach w Mediolanie i w Rzymie. Comarch dostarcza rozwiązania IT w takich sektorach jak Telekomunikacja, Ubezpieczenia, Bankowość, Duże przedsiębiorstwa – szczególnie produkcyjne i handlowe, HealthCare. Rynek włoski nie był naszym pierwszym rynkiem zagranicznym, na który się otwarliśmy. Rozpoczynaliśmy sprzedaż z Polski i tak udało nam się pozyskać kilka znaczących klientów tj. UniCredit z produktami z bankowości, MedicAir z produktami z zakresu telemedycyny, Diageo produkty z zakresu wsparcia sprzedaży.

Nasza strategia była prosta – mieć dobry produkt, potwierdzony referencjami, zaprezentować nasze doświadczenie i  know-how i być blisko klientów, rozmawiać z nimi w ojczystym języku.

Prezes Unii Przedsiębiorców Polskich, Łukasz Malczyk podkreślił, że czasy, w jakich przyszło nam żyć są wyjątkowo trudne, ale jednocześnie … stwarzają dodatkowe szanse rozwoju niektórych branż:

Patrząc jednak przez pryzmat  rozwoju mechatroniki, jest jeszcze większe pole do zastosowań i przyspieszenia tej gałęzi rynku. Chociaż dekadę temu praktycznie nie istniały, dziś roboty stanowią częsty element krajobrazu przemysłowego…

Na koniec – Stefano Boni z firmy Breton SpA – przekazał swoim rodakom wizję Polski jako nowoczesnego, ale i przyjaznego kraju, z którym nie tylko można ale i należy współpracować.

Przez trzy dni – od 5 do 7 października – na stoisku polskim przedstawiciele CAPI udzielali informacji tak dotyczących biznesu, ale też i możliwości turystycznych kraju nad Wisłą

Tu można zobaczyć skrót z  wydarzenia: https://www.youtube.com/channel/UCE8WwsIICgo5Iy7XEzFAqtw

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Prezes CAPI – PIBW. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *