Muzeum Emigracji w Gdyni: II edycja badania E-MIGRACJA

W połowie października 2020 roku rusza II edycja badania E-MIGRACJA. POLSKA DIASPORA TECHNOLOGICZNA, realizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni, PLUGin Polish Innovation Diaspora we współpracy z Innym Formatem.

Termin realizacji I etapu badania: 15.10 -16.11.2020 r.

Susan Wojcicki, Steve Wozniak czy Jacek Tramiel – to eksperci z branży technologicznej, którzy przyczynili się do sukcesu takich projektów jak: You Tube, Apple czy Commodore. Polacy i potomkowie polskich emigrantów wciąż mają ogromny wpływ na rozwój branży technologicznej na świecie, co potwierdza badanie E-MIGRACJA. POLSKA DIASPORA TECHNOLOGICZNA, przeprowadzone przez Muzeum Emigracji w Gdyni, PLUGin Polish Innovation Diaspora we współpracy z Innym Formatem w latach 2018-2019. W połowie października 2020 roku rusza druga edycja tego badania.

Projekt zainicjowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni miał innowacyjny charakter – było to pierwsze kompleksowe badanie Polaków i osób o polskich korzeniach, którzy działają za granicą w szeroko rozumianych nowoczesnych sektorach gospodarki. Chodziło o zebranie podstawowych danych dotyczących ich sytuacji życiowej i zawodowej, tak, by móc na tej podstawie dokonać pewnej ogólnej charakterystyki badanej grupy. W jego zakresie uwzględniono takie obszary jak: wymiar społeczno-demograficzny, zawodowy oraz sytuacja rodzinna, doświadczenia migracyjne, relacje społeczne i zawodowe na emigracji, poczucie tożsamości i więzi z krajem, perspektywa powrotu do Polski oraz współpraca z osobami, instytucjami czy organizacjami z Polski.

Cały projekt został podsumowany w publikacji E-migracja. Polska diaspora technologiczna. Raport z badań, którą można pobrać bezpłatnie na stronie http://www.e-migracja.eu/.

Duże zainteresowanie badaniem ze strony mediów i branży oraz samych respondentów skłoniło inicjatorów do jego kontynuacji w latach 2020 – 2021.

Badanie skierowane jest do polskich emigrantów, osób o polskich korzeniach oraz polskich transmigrantów, ekspatów czy też współczesnych nomadów, którzy pracują przy projektach za granicą w nowoczesnych sektorach gospodarki.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *