Kasze pełne zdrowia – co warto o nich wiedzieć?

Kasze często goszczą na naszych stołach, jako zamiennik ziemniaków, czy baza do wielu smacznych potraw. Sięgamy po różne rodzaje kasz, kierując się głównie tym, jak smakują. A to nie tylko bogactwo smaku, ale i wielu cennych składników.

Kuskus – gotowy błyskawicznie 

Kuskus powstaje z pszenicy, zawiera między innymi witaminy z grupy B. Kasza ta jest świetna dla osób, które się odchudzają, ponieważ szklanka gotowego kuskusu zawiera zaledwie 176 kalorii.

Przepis, który warto wypróbować:

Do miski wsypmy kuskus. Zalejmy go wrzątkiem, a jeszcze lepiej – gorącym bulionem, tak, aby płyn przykrył kaszę centymetrową warstwą. Przemieszajmy widelcem. Przykryjmy i odstawmy do spęcznienia. Kuskus jest gotowy, kiedy wchłonie cały płyn.

Kasza jęczmienna – królowa różnorodności 

Warto wiedzieć, że jest wiele odmian tej kaszy, na przykład pęczak (najmniej przetworzone ziarno, ma najwięcej wartości odżywczych), pęczak kujawski, jęczmienna wiejska (drobna, średnia, gruba), perłowa, czyli mazurska (drobna, średnia i gruba), perłowa prażona.

Przepis, który warto wypróbować:  

Na maśle podduśmy startą marchewkę, pietruszkę, posiekaną cebulkę i pora. Zalejmy 1,5 litra bulionu, dodajmy ziemniaki pokrojone w kostkę. Dołóżmy siedem łyżek przepłukanej kaszy jęczmiennej, gotujmy 20 minut. Przyprawmy do smaku. 

Kasza gryczana – klasyka na stołach 

W sklepach znajdziemy kaszę gryczaną prażoną i niepaloną – białą. Ta ostatnia jest delikatna w smaku, zalecana przy diecie lekkostrawnej.

Przepis, który warto wypróbować:

Szklankę kaszy gryczanej wsypmy do 2,5 szklanki posolonego wrzątku i gotujmy 20 minut dłużej, niż podano w przepisie na opakowaniu (około 40 minut). Rozgotowaną kaszę odsączmy i utłuczmy tłuczkiem do ziemniaków. Przestudźmy, wbijmy jajko, dodajmy mąkę. Z ciasta uformujmy kopytka. Ugotujmy. 

Kasza manna – pyszna na słodko

Należy wiedzieć, że dobra jakościowo kasza manna powinna być biała z odcieniem żółtawym. Zawiera przede wszystkim węglowodany i niewiele błonnika pokarmowego, jest lekkostrawna.

Przepis, który warto wypróbować:  

Do litra wrzącego mleka, wsypmy 3/4 szklanki kaszy manny, dodajmy łyżkę cukru waniliowego, mieszając, gotujmy na wolnym płomieniu, aż zgęstnieje. Zestawmy z ognia, dodajmy 100 g połamanej czekolady, mieszajmy do rozpuszczenia. Połączmy z dwoma ubitymi na puch jajkami. Zapieczmy. 

Kasza jaglana – polecana na deser

Kasza jaglana ma naturalną goryczkę. Aby się jej pozbyć, należy kaszę podprażyć na suchej patelni, następnie płukać na zmianę gorącą i zimną wodą.

Przepis, który warto wypróbować:  

Szklankę kaszy jaglanej ugotujmy w dwóch szklankach mleka kokosowego z dodatkiem łyżki masła. Na koniec wymieszajmy z cukrem waniliowym. Następnie dodajmy tylko stałą część oleju kokosowego (bez płynu), sok z cytryny zmiksujmy na gładko. Krem połóżmy na pokruszone herbatniki zmieszane z masłem i rodzynkami. 

Kasza kukurydziana – nie tylko dla najmłodszych

Kasza kukurydziana, zwana także polentą, idealnie sprawdza się w dietach lekkostrawnych i bezglutenowych. 

Przepis, który warto wypróbować: 

Do 900 ml posolonego wrzątku wsypmy szklankę kaszki kukurydzianej. Zamieszajmy. Dodajmy szczyptę ziół prowansalskich. Gotujmy, mieszając, aż powstanie gęsta masa. Rozsmarujmy ją na tacy lub w blaszce. Pozostawmy do ostygnięcia. Następnie pokrójmy w kwadraciki, obsmażmy na oleju. Podawajmy do sosów, mięs.


Dietafigura.pl
Zdrowy catering dietetyczny. Dietafigura.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *