Polska szykuje się na atak pandemii

Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, to trzeba mieć świadomość, że w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, dodając:


Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na wszystkie możliwe scenariusze, również te najgorsze, które będą na przykład realizowały się w postaci 15 nawet tysięcy czy 20 tysięcy nowych zakażeń jeszcze w tym tygodniu.


Jednym z elementów przygotowywania się na atak pandemii jest przekształcenie Stadionu Narodowego w szpital tymczasowy. Szpitalne sale powstaną w salach konferencyjnych. Pamiętamy doskonale zdjęcia choćby w Wuhan, Sao Paulo czy Cardiff, gdzie pacjenci leżeli na płycie stadionu. W jednej sali będzie 250-300 łóżek. Przewiduje się też około 50 miejsc na OIP, z respiratorami dla najciężej chorych. Obiekty sportowe w czasach pandemii są wykorzystywane do wielu celów, na przykład, słynne Santiago Bernabeu w Madrycie stało się magazynem do przechowywania środków sanitarnych. Dobrze skomunikowany, duży obiekt w czasach zarazy ma ogromny potencjał, który powinien być wykorzystany.


Chcielibyśmy, żeby pierwsze 500 łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia – mówił w Radiu ZET Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, koordynujący budowę szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Nie będzie to jedyny szpital polowy w Polsce. W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali. Będą to nadzorować wojewodowie.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *