Campo Verano. Rzym. Zapal znicz na polskim grobie. I nie tylko na polskim…

Z inicjatywy Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Le Rondini, podobnie jak w latach ubiegłych, przeprowadzone zostały prace porządkowe na polskich grobach znajdujących się na cmentarzu
Campo Verano w Rzymie. We wrześniu br., po dokonaniu oględzin wielu polskich grobów (jest ich około 300), zostało ustalone, że uporządkowanie kilku/kilkunastu z nich odbędzie się w październiku.

10, 12, 13 i 20 października br., zostały oczyszczone cztery grobowce: Stefana Bakałowicza, Rodziny Orzechowskich, Janiny z Rudnickich Rinckhoff oraz Ireny z Mikuckich Pogorskiej. Są one wymienione przez M.I. Kwiatkowską w książce pt. „Groby polskie na cmentarzach Rzymu”.

27 października porządkowanie polskich grobów bylo kontynuowane na kwaterze 38 – zwanej kwaterą cudzoziemską, gdzie jest pochowanych ponad 20 osób pochodzenia polskiego. Większość z grobów zostło uporządkowanych i/lub oznaczonych białą i czerwoną kokardą (aby łatwiej na nie trafić).

W związku z koniecznością zachowania zasad bezpieczeństwa wynikających z ograniczeń spowodowanych epidemią COVID-19 (także na Campo Verano, gdzie niektóre sektory są monitorowane), prace w tym roku były nieco utrudnione – zostały przeprowadzone w 2-3-4 osobowyh grupach i polegały przede wszystkim na przycięciu krzewów i drzew rosnących wokół grobowców oraz na sąsiednich grobach i wyniesieniu śmieci.


W akcji „Zapal znicz na polskim grobie 2020” uczestniczyły z nami Panie: Agata Rola-Bruni, Maja Krajnowska, Aleksandra Andrzejczyk oraz Anetta Kocot. Dziękujemy za zaangażowanie i za pielęgnowanie pamięci o przeszłości oraz za kwiaty i znicze Szczególne podziękowania składamy Pani Agacie Roli-Bruni.


Dzień Wszystkich Świętych obchodzony 1 listopada to Święto, w którym tradycyjnie odwiedzaliśmy groby naszych bliskich, jeździliśmy do Polski, na Cmentarz Monte Cassino lub chodziliśmy na polskie groby znajdujące się na rzymskich cmentarzach. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, sytuacja jest wyjątkowa. Większość z nas pozostanie w domach. Także wielu mieszkańców Rzymu – osoby starsze, przewlekle chore, przebywające na kwarantannie lub w innych regionach – nie będzie
się mogło udać na groby swoich bliskich.

Dyrekcje rzymskich cmentarzy zachęcają do odwiedzenia grobów nie tylko 1 listopada, ale także w inych dniach – aby uniknąć dużych zgromadzeń, które mogą doprowadzić do przyrostu zakażeń koronavirusem. Jeśli wybierzemy się na cmentarze – zapalmy znicz na opuszczonym grobie – polskim lub włoskim, posprzątajmy go, a do modlitw za naszych bliskich dołączmy tę o spokój duszy nieznanej nam osoby.

Zapraszamy do obejrzenia internetowej galerii zdjęć grobów polskich na cmentarzu Campo Verano w Rzymie. Proszę kliknąć tutaj.Tekst: Renata Kobendzowska, Polskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalnego „Le Rondini”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *