Innauguracja i odsłonięcie rzeźby Andersa w Imoli planowana na 14 listopada 2020 została zawieszona

Dziękujemy bardzo za aktualizację daty odsonięcia pomnika Władysława  Andersa w Imoli. Przytaczamy wiadomość od prezydenta stowarzyszenia ,,Eredita e memoria”, Gabriele Ravanelli:

,,Niniejszym pragniemy poinformować Państwa, że ​​zgodnie z przepisami  nowego dekretu dotyczącego środków ostrożności związanych z  Coronavirusem ceremonia odkrycia rzeźby poświęconej generałowi W. Andersowi, zaplanowana przez Stowarzyszenie Eredita e Memoria z Imolii  na sobotę 14 listopada została zawieszona. Niniejszym zawiadamiamy, że ze względu na wymogi techniczne rzeźba zostanie odsłonięta jeszcze w ciagu bieżącego miesiąca. Jednak oficjalna ceremonia i innauguracja Memoriału Andersa zostanie przesunięta na wiosnę 2021.

Zależy nam by informować Państwa o każdej zmianie dotyczącej ceremonii i innauguracji rzeźby . Dziękuję za uwagę, zrozumienie i wsparcie moralne.”

W środku: autor pomnika, Luigi Enzo Mattei

Z poważaniem Gabriele Ravanelli, prezydent związku ,,Eredita e memoria”

Tymczasem przypominamy, że pomnik został  zrealizowany na podstawie modelu stworzonego przez artystę Luigiego Enzo Mattei i  jego współpracowniczki  Elisabetty Bertozzi. Prezes stowarzyszenia Gabriele Ravanelli zadbał także o stworzenie  projektu  obszaru, na którym będzie ustawiony pomnik. W projekcie wzięli udział studenci  kursu Cat Istituto tecnico Luigi Paolini oraz studenci Uniwersytetu Bolońskiego.

„Żywy pomnik” – tak określa sam twórca pomnik Andersa

Nie przypadkowo pomnik przedstawia Andersa siedzącego z głębokim spojrzeniem w dal, z płaszczem spuszczonym z ramienia, z książką w jednej ręce i mapą w drugiej… w pozycji zrelaksowanej. Imponujący pomnik, który przemawia i przekazuje wiele informacji. Książka i mapa nadają mu rolę pedagoga i polityka, a opuszczony płaszcz oznajmia ciepły powiew wiosny. Jego wzrok i zrelaksowana pozycja zaprasza do rozmowy i opowieści o tym co było, co jest i będzie, gdyż pomnik nie dotyczy tylko przeszłości ale także dzisiejszych czasów i przyszłości… Zaproszenie dla nowych pokoleń do odkrywania prawdziwej historii. Pomnik Andersa będzie ustawiony na schodkowatym cokole, gdzie będzie można sobie przysiąść i pogawędzić w jego obecności, czy zrobić zdjęcie. Jego dostojna, realna i zrelaksowana  pozycja zaprasza niemal do pogawędki … dlatego też nazwany został „żywym pomnikiem„.

Korespondencja: Aneta Malinowska,  autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + = 12