Aranżacja parku przyjaznego rodzinom z dziećmi

Nowoczesne parki zabaw dla dzieci, zarówno te tworzone wewnątrz pomieszczeń, jak i jako tradycyjne place zabaw na świeżym powietrzu wymagają od projektantów i budowlańców specjalnego przygotowania. Chodzi tu nie tylko o świetną zabawę dla dzieci, ale również ich bezpieczeństwo oraz komfort oczekujących na swoje pociechy rodziców. Na ważny plan wysuwają się wygodne ławki parkowe, przewijaki i inne praktyczne meble miejskie.

Świetna zabawa dziecka + komfort opiekuna

Współczesna aranżacja parków zabaw, które są przyjazne całym rodzinom, uwzględnia nie tylko atrakcje rozrywkowe dla dzieci, ale również potrzeby opiekunów zajmującym się nimi w tym czasie. Można śmiało powiedzieć, że do lamusa odchodzą ubogie parki zawierające jedynie ślizgawkę, piaskownicę i huśtawkę, a ich miejsce zastępują nowoczesne place wyposażone także w ławki parkowe, na których rodzice czy nianie mogą siedzieć, obserwując swoich podopiecznych.

Ważnym elementem takich miejsc są również umieszczane w nich coraz częściej meble miejskie, które dotąd kojarzyły się tylko z przestrzeniami zamkniętymi. Wśród nich wyróżnić można, chociażby ogólnodostępne przewijaki dla noworodków czy stoły piknikowe, przy których całe rodziny mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, dobrze się przy tym bawiąc.

Aranżacja placu zabaw i bezpieczeństwo dziecka

Kluczowym elementem każdego placu zabaw, bez względu na to, czy jest on tworzony wewnątrz budynku, jako atrakcja na niepogodę, czy na zewnątrz, jest oczywiście bezpieczeństwo najmłodszych. Z tego powodu zaplanowanie i projekt takiego miejsca wiąże się z szeregiem konkretnych wytycznych, które muszą zostać spełnione, żeby w ogóle dzieci i rodzice byli dopuszczeni do korzystania z takiej rozrywki.

Dla przykładu meble miejskie jak choćby miejsca do karmienia niemowląt czy stoły piknikowe muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od ogrodzenia placu zabaw, ślizgawek czy ścianek wspinaczkowych. Podobna kwestia obejmuje ławki parkowe czy tablicę z regulaminem danego placu zabaw. Tu każda rzecz jest ściśle przemyślana i zatwierdzana przez specjalistów dbających o dobro bawiących się na placu dzieci.

Czego w parku przyjaznym dzieciom oczekuje mama?

Projektanci parków zabaw dla dzieci tworząc je, biorą pod uwagę kilka ważnych kwestii. Po pierwsze bezpieczeństwo określone wytyczonymi przez miasto rozporządzeniami i regulaminami, po drugie oczekiwania mam zajmujących się dziećmi i po trzecie komfort dla każdego członka rodziny, który będzie korzystał z placu zabaw.

Oczekiwania mam czy prawnych opiekunów dzieci nie muszą oczywiście zawsze pokrywać się z tym, co wiedzą eksperci, ale podstawowe rzeczy, jakich wymagają mamy od takich miejsc, muszą się w nich znaleźć. Dawniej nie przywiązywano takiej wagi np. do zapewnienia matkom karmiącym piersią miejsca do karmienia, czy możliwości skorzystania z wygodnego przewijaka, ale dzisiaj zdecydowanie się to zmienia.

Dla młodych mam twórcy przyjaznych parków szykują osobne miejsca, w których dyskretnie mogą ona jednakowo nakarmić dziecko bez narażania się na krytyczne spojrzenia czy przewinąć je bez rozkładania się na parkowej ławce.

Artykuł powstał we współpracy z lawkaogrodowa.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

77 − = 73