Szkoła polska z Termoli w V konkursie filmowym „Patria Nostra” – Świat

Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Marii Montessori przy Stowarzyszeniu „Apolonia” w Termoli nie trzeba było długo namawiać. Redakcja czasopisma i portalu „Polacy we Włoszech”, dokładnie 3 kwietnia br. zaprosiła młodą Polonię włoską do wzięcia udziału w V światowej edycji konkursu historycznego Patria Nostra.

Bez wątpienia to był bardzo trudny okres dla nas wszystkich. Większość uczniów szkół polonijnych przestała spotykać się z rówieśnikami. Różne były powody, brak sprzętu komputerowego, brak warunków do prowadzenia lekcji zdalnych, rzadziej izolacja i negatywne nastawienie.

Z pewnością zaproszenie do konkursu nie należało do interesujących w tak krytycznym momencie dla Włoch, kiedy to SARS-CoV-2 z ogromną mocą zaatakował ten kraj, gdzie notowano rekordową liczbę nowych przypadków. Włochy stały się jedną z najbardziej dotkniętych przez koronawirusa stref na świecie.

A jednak czas przyznał nam rację, w takich bardzo trudnych momentach potrzebujemy wsparcia, łączenia się i odnalezienia w grupie, budując poczucie wspólnoty. Nauczyciele wraz z rodzinami – razem, odpowiedzialni są za przekazywanie młodym ludziom optymizmu, odwagi   i niepoddawania się pomimo wszystko. Najłatwiej zamknąć się, oderwać od reszty, przeczekać, jeszcze trudniej zareagować, stworzyć warunki do dalszego propagowania wiedzy i miłości do Polski.

NASZA SZKOŁA NIE ZATRZYMAŁA SIĘ!

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu 30-sekundowego filmu lub animacji komputerowej, dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski, które miało miejsce w jednym z 52 tygodni roku. Uczniowie musieli wykazać się dużymi umiejętnościami w utworzeniu merytorycznego przekazu i spójnej syntezy treści i formy. To nie należało do zadań zachęcających, nie mogliśmy wychodzić z domów, a tutaj proszą o prace rangi światowej.

Wystarczyło jednak kilka telefonów, dobre chęci i dobre nastawienie. Nasza nauczycielka, Pani dr Anna SZWARC ZAJĄC, literaturoznawca, objęła opieką projekt. Wspólnymi siłami poczułyśmy bliskość pomimo odległości. Dziewczynki wraz z nauczycielką wykonały wyśmienitą pracę.

Gala finałowa V Konkursu Filmowego „Patria Nostra” – Świat przeprowadzona została w zeszły weekend on-line w studiu telewizyjnym w Warszawie. 

Pierwsze miejsce w konkursie przypadło drużynie Karagandyjskiego Obwodowego Stowarzyszenia Polaków Polonia w Kazachstanie. Drugie zespołowi Szkoły Polskiej im. Marii Curie-Skłodowskiej z Argenteuil we Francji, a trzecie ekipie Ukraińsko-Polskiego Sojuszu w Równym na Ukrainie.

Startujących w konkursie było prawie 80 ekip z ponad 20 krajów. Nasza ekipa na czele z Panią Anią, była jedna z najmłodszych, debiutujących ekip. Czujemy się wyróżnione, zajmując dokładnie środkowe miejsce. Emocje podczas uroczystej, wyniosłej Galii pozostaną w sercach na dłuższy czas.

Dla dziewczynek Szkoły Kultury i Języka Polskiego z Termoli dzięki nowoczesnym technologiom, praca okazała się twórcza i inspirująca. Prace wszystkich uczniów to atrakcyjne połączenie myślenia historycznego z nowoczesną techniką audiowizualną. Wszystkie prace są inspirujące, a ich oglądanie jest zupełnie inne niż słuchanie referatu czy wykładu, gdyż na odbiorcę działa wiele audiowizualnych czynników. Tworzenie filmów w drużynach to także nauka współpracy i zaufania.

Dziękujemy portalowi „Polacy we Włoszech” za promocję wydarzeń, dzięki waszej informacji z dnia 3.04.2020 doznałyśmy tych pięknych chwil i emocji.

WIWAT! WIWAT! WIWAT!

Tekst i zdjęcia nadesłała: Dagmara Sobolewska, Associazione Stowarzyszenie APOLONIA z Termoli   
One thought on “Szkoła polska z Termoli w V konkursie filmowym „Patria Nostra” – Świat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *