Zostań cyfrowym e-wolontariuszem i pomóż seniorom w tym trudnym dla nich czasie! Wystarczy wypełnić krótką ankietę.
Akcja „Cyfrowy e-wolontariusz” to nowy komponent Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyła się na ten temat konferencja prasowa, w której wzięli udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Adam Andruszkiewicz, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej – Piotr Mazurek, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech – Justyna Orłowska, poseł na Sejm RP Anita Czerwińska, prezydent Otwocka Jarosław Margielski oraz prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Międzypokoleniowa solidarność
– Chcemy zaprosić młodych ludzi do kolejnego komponentu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Od dziś na stronie www.wspierajseniora.pl można zgłosić się poprzez zakładkę „Cyfrowy e-wolontariusz”, aby pomóc seniorom w zakresie cyfryzacji – powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz
Zaznaczył także, że w czasach pandemii seniorzy powinni ograniczać wyjścia z domu, dlatego w jak największym stopniu promujemy cyfryzację usług publicznych, dzięki czemu sprawy urzędowe, takie jak korespondencja z urzędem gminy, wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Internetowe Konto Pacjenta można załatwić przy własnym komputerze, bez konieczności wizyty w urzędzie.
Takie ułatwienie umożliwia profil zaufany, który – jak podkreślił minister Adam Andruszkiewicz – posiada już prawie 8,5 milionów Polaków.
– Dziękuję młodym ludziom – wolontariuszom – za ich dotychczasowe zaangażowanie i zachęcam młode pokolenie do pomocy seniorom również w sposób zdalny, w zakresie cyfryzacji usług publicznych. To wyraz patriotyzmu i solidarności międzypokoleniowej w trudnym czasie epidemii koronawirusa, w którym to seniorzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Musimy im wspólnie pomagać – również wykorzystując nowe technologie – powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.
Zgłoś się już dziś!
Zostanie cyfrowym e-wolontariuszem jest naprawdę proste. Wystarczy wejść na stronę www.wspierajseniora.pl i kliknąć przycisk „Cyfrowy wolontariusz”. Kolejny krok to wypełnienie prostego formularza zgłoszeniowego. Jeśli to zrobicie – zostaniecie zaproszeni do udziału w webinarium, na którym dowiecie się wszystkiego o dostępności cyfrowych usług publicznych.
Dzięki nabytej wiedzy, ale i swojemu doświadczeniu, cyfrowi e-wolontariusze będą pomagali seniorom, którzy zgłoszą potrzebę nauki załatwiania spraw online, czy też po prostu korzystania z komputera lub z internetu. Seniorzy swoje potrzeby zgłaszają dzwoniąc na infolinię – 22 505 11 11.
Po otrzymaniu takiego zgłoszenia – miejscowy ośrodek pomocy społecznej skontaktuje seniora z przeszkolonym e-wolontariuszem.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wskazała, że Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów funkcjonuje już dwa tygodnie i wciąż się rozwija.
– Na dzisiaj mamy zgłoszenia od ponad 10 tysięcy seniorów i blisko tyle samo wolontariuszy. Bardzo się cieszę, że dzisiaj dołączają do nas wolontariusze cyfrowi – powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
– Myślę, przedstawione przez ministra Adama Andruszkiewicza i minister Justynę Orłowską, inicjatywy – tzn. nowe technologie, kwestie związane z internetem i z możliwościami dostępu do usług publicznych bez wychodzenia z domu to jeden z niewielu obszarów, w którym to młodsi mogą przekazać swoją wiedzę osobom starszym. Chcemy, aby seniorzy zostali bezpiecznie w domu. Dlatego deklarujemy w stu procentach współpracę w tym zakresie. Jestem przekonany, że środowiska, które do tej pory angażują się w Korpus będą angażowały się w działania e-usług i e-wolontariatu – zaznaczył Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Minister Piotr Mazurek.
Wspieraj seniora
– Duża część Polaków pomaga także w sposób cyfrowy, dlatego chcemy wesprzeć te osoby, które angażują się w pomoc cyfrową i w podnoszenie tych kompetencji wśród osób, które tego potrzebują. Dlatego będziemy nagradzać certyfikatem cyfrowego wolontariusza – zapowiedziała Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.
Poseł na Sejm RP Anita Czerwińska mówiła o tym jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi i zachęcała wszystkich seniorów, aby nie bali się korzystać ze wsparcia wolontariuszy, kiedy tego potrzebują.
Prezydent Otwocka Jarosław Margielski podkreślał, że Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to cenna inicjatywa, która pozwala wykorzystać potencjał drzemiący w lokalnych społecznościach. Przedstawił także w jaki sposób – na przykładzie Otwocka – odbywa się pomoc organizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej, który informuje seniora, kto dokładnie będzie niósł mu pomoc. Dzięki temu można wykluczyć próbę oszustwa, a pomoc odbywa się w bezpieczny sposób.
Doktor Michał Sutkowski zachęcał do założenia Internetowego Konta Pacjenta, które jak podkreśla jest bardzo proste w użytkowaniu. Znajdziemy w nim informacje o stanie naszego zdrowia, e-recepty czy e-skierowanie. Wystarczy zalogować się przez profil zaufany, co tylko pozornie wydaje się trudne. To narzędzie ułatwia komunikację między lekarzem a pacjentem.
Jeśli chcesz zostać e-wolontariuszem i pomóc seniorom w trudnym czasie epidemii, wejdź na stronę wspierajseniora.pl i wypełnij ankietę w zakładce „Cyfrowy wolontariusz” – zachęcamy!