Znany-nieznany Turyn: Teatro Regio, czyli domowe wieczory w filharmonii i operze

Po wielu miesiącach zamknięcia, znów orkiestra Teatro Regio w Turynie gra dla publiczności. Już za tydzień, w piątek 4 grudnia będzie można komfortowo i bezpiecznie z domu wysłuchać koncertu online lub transmitowanego w streamingu.

Teatro Regio, który działa od prawie 300 lat w stolicy Piemontu, został utworzony w 1740 roku jako królewski teatr rodu Savoia i sam w sobie jest wart poznania od kulis. Odbudowany w 1973 roku, po prawie 40 latach przerwy spowodowanej pożarem (1936 rok) jest jednym z ciekawszych przykładów połączenia historycznej fasady i współczesnej, awangardowej sali koncertowej.

Obecnie, po raz kolejny, nie tylko z powodu pandemii Covid-19 przeżywa trudny okres w swojej długowiecznej historii. Nie poddaje się jednak i pod kierownictwem nowego dyrektora artystycznego Sebastiana F. Schwarza zaprasza od dnia 27 listopada na piątkowe i sobotnie koncerty w cyklu Regio ALive.

Wejście jest dostępne dla każdego poprzez stronę www.teatroregio.torino.it bez konieczności płacenia za bilety, jedynie za wpłatą dobrowolnej dotacji finansowej przeznaczonej na utrzymanie teatru.

Trzy spośród ośmiu proponowanych koncertów będą realizowane na żywo. Inne zostaną zarejestrowane wcześniej. Jak zapowiadają organizatorzy, każdy z nich będzie wykonany przez inny zespół i chór, złożony oczywiście z muzyków i artystów Teatro Regio.

To szczególna okazja, aby posłuchać utworów najsławniejszych kompozytorów, takich jak: Donizetti, Verdi, Schumann, Brahms, Mozart, Strauss i wielu innych. To także okazja, aby zobaczyć przygotowania do koncertu ,,od kuchni” począwszy od prób i montażu scenografii, aż po ostatnie akordy. Utworów wybranych specjalnie na tę okazję: radosnych, zabawnych, romantycznych lub podniosłych, tak, aby zaspokoić najróżniejsze muzyczne gusty.

Kalendarz koncertów:

4/12/2020, godz.18, live: Coro del Teatro Regio (Donizetti, Bellini, Verdi, Mascagni)

5/12/2020, godz.18, zarejestrowany: Ensemble di Fiati e Percussioni del Teatro Regio (Brahms, Strauss)

6/12/2020, godz. 18, zarejestrowany: Concerto a sorpresa

11/12/2020, godz. 18, live: Orchestra d’Archi del Teatro Regio (Mozart, Dvořák)

12/12/2020, godz. 18, zarejestrowany: Coro del Teatro Regio (Fauré, Schumann, Brahms)

13/12/2020, godz. 18, zarejestrowany: Ensemble di Fiati e Percussioni del Teatro Regio (Beethoven, Mozart)

18/12/2020, godz. 18, zarejestrowany: Orchestra d’Archi del Teatro Regio (Mascagni, Mahler, Mendelssohn)

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury, [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *