Czechowicka fabryka zapałek – ostatnia w Polsce – przechodzi do historii

Największy w Polsce producent zapałek, a zarazem jeden z największych w Europie, PCC Consumer Products Czechowice  jest w stanie likwidacji. Po niemal 100 latach działalności akcjonariusze podjęli decyzję o zamknięciu firmy.

„Decyzję podjęto w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zakładu spowodowaną malejącym popytem na zapałki oraz trudnościami związanymi z epidemią COVID-19. Proces likwidacji potrwa kilka miesięcy, a w jego trakcie zostaną spełnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów likwidowanego zakładu” – podano w lakonicznym komunikacie.

PCC Consumer Products to ostatni duży producent zapałek w Polsce, który został założony w 1919 r., a jego pierwsze linie produkcyjne ruszyły w 1921 r.  Zapałki schodzące z jego linii produkcyjnych trafiały na rynki tak europejskie jak i do Afryki czy Ameryki Południowej. 

Niestety, to nie pierwsza fabryka producenta, która zostaje zamknięta, ale symboliczna i najstarsza. Wcześniej podobny los spotkał zakłady w Gdańsku, Sianowie, Bystrzycy i Częstochowie.

To  koniec 100-letniej historii firmy, która produkowała 70 mln sztuk zapałek dziennie i zatrudniała około 200 pracowników. To też koniec pewnej epoki…

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *