Polki to jedne z najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie

Wyniki czwartej edycji badania Mastercard Index of Women Enterpreneurs (MIWE) potwierdziły to, co my w redakcji wiemy od dawna: Polki są bardzo przedsiębiorcze i odnoszą sukcesy na polu zawodowym. W Polsce jedna trzecia  firm zarządzana jest przez kobietę. Nasz kraj jest w czołówce państw oferujących kobietom najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności. Polki  doskonale to wykorzystują.

Badanie MIWE ma na celu stworzenie rankingu krajów oferujących najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety. Pod uwagę brane są następujące kryteria:

-udział kobiet na rynku pracy, w tym jaki ich odsetek zajmuje stanowiska menadżerskie i specjalistyczne

– czy w danym kraju występują  ogólnie przyjazne warunki do prowadzenia działalności, w tym też przez kobiety

-porównanie możliwości dostępu obu płci do zasobów wiedzy i środków finansowych.

Zgodnie z wynikami badania, na pierwszym miejscu znalazł się Izrael jako  państwo, gdzie średnia z  wyżej wymienionych kryteriów jest najwyższa. Polska jest na piątym miejscu zestawienia (awans  aż  o 11 pozycji w stosunku do poprzedniej edycji), ale jesteśmy pierwsi w Unii Europejskiej. Oprócz  Polski w dziesiątce są jeszcze takie kraje europejskie jak Szwajcaria, Wielka Brytania, Szwecja i Hiszpania. Włochy niestety w tym rankingu nie odgrywają znaczącej roli…

 Jeśli chodzi o parametr dotyczący udziału kobiet w rynku pracy oraz jaki ich odsetek zajmuje stanowiska menedżerskie i specjalistyczne to  Polska zajęła 4. miejsce (w roku ubiegłym 8.) 

Pandemia COVID-19 oczywiście odbiła się  na działalności kobiet: aż 87% firm prowadzonych  na świecie przez panie odczuło negatywne skutki kryzysu. Nie bez znaczenia była tu konieczność łączenia pracy z dodatkowymi obowiązkami domowymi (np. odrabianie lekcji z dziećmi, uczącymi się zdalnie w szkołach) oraz to, że  kobiety pracują w dużej mierze w sektorach szczególnie dotkniętych przez  kryzys.  Badanie pokazało, że  w krajach takich jak Nigeria, Uganda, Ghana, Tunezja, Malawi i Angola, tylko 20-30% kobiet  mogło skorzystać z rządowych programów pomocy finansowej, bo … tylko tyle ma rachunek bankowy.

Jednak pandemia pokazała, że kobiety sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych. Przykłady:  premier Nowej Zelandii Jacindy Ardern, kanclerz Niemiec Angelia Merkel, czy premier Finlandii Sanny Marin – pokazały, że nie tylko panie potrafią skutecznie działać, ale robią to w atmosferze porządku i zaufania. Podobnie dobrze wypadły kobiety zajmujące się biznesem: pomimo przeszkód potrafią świetnie dostosować się do błyskawicznych zmian np. modelu biznesowego, czy do transformacji cyfrowej.   

Pełna wersja raportu Mastercard Index of Women Entrepreneurs (w jęz. angielskim):  mastercardcontentexchange.com/research-reports/2020/mastercard-index-of-women-entrepreneurs/

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *