Imola: Uroczyste odsłonięcie pomnika gen. Andersa

Pomnik gen. Andersa został podarowany miastu Imola w sobotę 12 grudnia b.r.

Na uroczystość przybyli między innymi Konsul Generalny w Mediolanie Adrianna Siennicka, przedstawiciele stowarzyszenia Eredità e Memoria na czele z przewodniczącym Gabriele Ravanelli , Konsul Honorowy Bolonii Pasquale Laurenzano, Burmistrz miasta Imola Marco Panieri oraz autor pomnika Luigi Enzo Mattei, którzy wygłosili krótkie przemówienia. Na zakończenie pomnik został poświęcony przez Biskupa Imoli Mons. Giovanni Mosciatti oraz podpisano dokument darowizny przeznaczony miastu.

Dzieło z brązu wykonanego przez artystę Luigiego Enzo Mattei  dedykowanego gen. Andersowi, dowódcy 2 Korpusu Wojska Polskiego zostało podarowane  w 50 rocznicę śmierci generała Władysława Andersa i 75 rocznicę wyzwolenia.

Pomnik jest także ostatnia fazą dzieła usytuowanego w ogrodzie im. Andersa  o wielkim znaczeniu artystycznym, a przede wszystkim o głębokiej wartości symbolicznej.

Darowizna dla miasta Imola odbyła się w bardzo trudnym momencie i właśnie dlatego, w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, pomnik jest symbolem pokoju i solidarności dla  lokalnych i międzynarodowych społeczności. Przede wszystkim chce podarować młodym ludziom  dziedzictwo, by mogło pomóc im w budowaniu zrównoważonego społeczeństwa w przyszłości.

Naturalnej wielkości pomnik ustawiony  w Ogrodzie poświęconym generałowi Andersowi,  w tym samym miejscu, w którym 75 lat temu żołnierze  2 Korpusu Polskiego wkroczyli do ​​Imoli.​​ Ten skrawek ziemi w Imoli jest prawdziwym miejscem pamięci wyzwolenia.

W tym samym ogrodzie 5 lat temu zainaugurowano również pierwszy we Włoszech  pomnik niedźwiedzia Wojtka w 70 rocznicę wyzwolenia Imoli  przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych. Ten pomnik również jest dziełem rzeźbiarza Luigiego Enzo Mattei .

Dzisiejsza uroczystość była „tylko” przekazaniem Memoriału gen. Andersa Miastu Imoli, oraz symbolicznym „przywitaniem” pomnika jeszcze w tym symbolicznym roku 2020 – 50 r. śmierci Generała, oraz 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wszystko to w oczekiwaniu na uroczystą inaugurację w kwietniu 2021, podczas oficjalnych obchodów, przeniesionych z powodu pandemii.”

Korespondencja z Emilii Romanii: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Redakcja dziękuje Stowarzyszeniu Eredità e Memoria z Imoli za udostępnienie zdjęć

Associazione Eredità e MemoriaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *