37. Niedzielne Spotkanie Polonijne online: Agnieszka Chrzanowska

13 grudnia br. o godzinie 17.00 odbędzie się 37. Niedzielne Spotkanie Polonijne. Gościem będzie Agnieszka Chrzanowska.

Agnieszka Chrzanowska to polska piosenkarka z kręgu poezji śpiewanej, kompozytorka i aktorka. Związana z Piwnicą pod Baranami oraz krakowskim Kazimierzem.W szkole muzycznej uczyła się w klasie fortepianu. W 1993 roku studiowała na Wydziale Jazzu i Rozrywki na Akademii Muzycznej w Katowicach, a przez następne dwa lata w prywatnym studiu aktorskim SPOT w Krakowie. Silnie związana z Grecją, z której pochodzi jej dziadek i gdzie ona sama studiowała w latach 1997 – 1998 śpiew klasyczny.W 1996 roku wydała debiutancki album „Słowa” oraz rozpoczęła współpracę z krakowską Piwnicą pod Baranami, gdzie występowała z recitalami oraz brała udział w kabaretach. Dwa lata później wydała album „Nie bój się nic nie robić” oraz otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu.W 2000 nominowana została do Fryderyka w kategorii album roku, piosenka poetycka za kolejny longplay – „Cały świat płonie” oraz laureatka XXI Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.Trzy lata później ukończyła Wydział Wokalno-Estradowy Krakowskiej PWST oraz rozstała się z Piwnicą.W 2004 roku na igrzyskach olimpijskich w Atenach pojawiła się z własnymi kompozycjami do wierszy autorstwa Michała Zabłockiego (znanego ze współpracy między innymi z Grzegorzem Turnauem).

Za album „Ogień olimpijski” i koncert otrzymała nagrodę Wawrzynu Olimpijskiego, przyznanemu w kategorii Sztuka Estradowa. W tym samym roku zadebiutowała na krakowskim Kazimierzu. To również czas, gdy podjęła pracę w charakterze kierownika muzycznego musicalu „Czemu nie?” w teatrze Horzycy w Toruniu. Poznała także brytyjskiego instrumentalistę Johna Younga (znanego ze współpracy z Asią, Fishem, Bonnie Tyler oraz Scorpions).

W 2005 roku wydała nowy longplay „Tylko dla kobiet” i ponownie została nominowana do Fryderyków w kategorii „piosenka poetycka”. Do współpracy zaprosiła znanych piwnicznych artystów – między innymi Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza i Grzegorza Turnaua. W tym samym roku wzięła udział w spektaklu muzycznym o krakowskim Kazimierzu oraz w charytatywnym koncercie „Razem przeciwko przemocy”.

W 2007 roku razem z Michałem Zabłockim artystka założyła Teatr Piosenki w krakowskich Krzysztoforach. Kilka miesięcy później wydała greckojęzyczną wersję „Tylko dla kobiet” z własnymi utworami w tłumaczeniu angielskim, francuskim i oczywiście greckim autorstwa Kostasa Sarafandonisa i Adriani Zagouta. W tym samym roku wydała kolejny polski longplay – „Bez udziału gwiazd”. Podjęła również pracę w charakterze kierownika muzycznego musicalu „Czemu nie?” w teatrze Horzycy w Toruniu.

LINK DO SPOTKANIAhttps://www.facebook.com/spotkaniapolonijne
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *