Jak prawidłowo użytkować wielorazową maskę ochronną?

Wielorazowe maski filtrujące cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy smog staje się szczególnie uciążliwy. Ich użytkownicy zwracają uwagę na dwa najważniejsze aspekty tego rozwiązania: wygodę i ekologię. Maska ochronna wielorazowego użytku, odpowiednio użytkowana, może posłużyć dłużej niż przez jeden sezon. Należy jednak pamiętać m.in. o regularnej wymianie filtra, dezynfekcji i właściwym przechowywaniu. Jak dbać o maskę ochronną? Podpowiadamy!

5 rzeczy, o których musisz pamiętać, korzystając z wielorazowej maski filtrującej

Regularna wymiana filtra

Filtr jest jedynym elementem w masce wielorazowego użytku, który po zużyciu należy zutylizować, czyli wyrzucić do odpowiedniego kosza na odpady. Pamiętaj, że znajdują się na nim potencjalnie szkodliwe lub niebezpieczne substancje takie jak pyły PM1, PM2,5, PM10, alergeny, kurz czy drobnoustroje. Filtry HEPA, najczęściej wykorzystywane w maskach antysmogowych, są w stanie odfiltrować od 80 do nawet 99% cząstek o wielkości 0,4 mikrometrów. Jednak przy regularnym użytkowaniu z czasem przestają odpowiednio pracować. Żywotność filtra zależy od wielu czynników. Producenci masek ochronnych nie zalecają jednak korzystać z produktów filtrujących w sposób ciągły dłużej niż 8 godzin.

Dezynfekcja pozostałych elementów maseczki

Filtra nie należy prać, ale tkaninę zewnętrzną maski antysmogowej jak najbardziej! Producenci najczęściej zalecają panie w maksymalnie 60 stopniach Celsjusza przez 45 minut. To temperatura, która zabija większość drobnoustrojów chorobotwórczych i pozwala skutecznie pozbyć się pozostałych zanieczyszczeń. Nie pierz maseczek razem z innymi ubraniami. Nie musisz kupować specjalnych proszków czy płynów do mycia, wystarczy, jak wypierzesz maskę ochronną w proszku, którego używasz na co dzień. Jeśli maska została wyposażona w dodatkowe elementy takie jak filtr powietrza czy zapięcie, pamiętaj, żeby zdjąć je przed włożeniem do pralki i zdezynfekować zgodnie z zaleceniami producenta.

Prawidłowe przechowywanie

Staraj się przechowywać maseczkę w czystym i suchym miejscu, do którego nie mają dostępu osoby postronne, zwłaszcza dzieci. Jeśli zakładasz maskę filtrującą na co dzień, znajdź dla niej miejsce w przedpokoju, by łatwo było po nią sięgnąć przed każdym wyjściem z domu.

Nieudostępnianie maseczki innym osobom

Pamiętaj, że maska filtrująca wielorazowego użytku, tak samo jak maska jednorazowa jest produktem higienicznymi i pod żadnym pozorem nie wolno jej udostępniać innym osobom. Jeśli w domu więcej niż jedna osoba korzysta z maseczki antysmogowej, wybierzcie produkty w różnych kolorach. Dzięki temu nigdy się nie pomylicie.

Dezynfekcja rąk przed założeniem i po ściągnięciu maseczki

Zanim założysz maskę ochronną filtrującą, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk ciepłą wodą i mydłem przez przynajmniej 30 sekund (a jeśli nie masz takiej możliwości, zdezynfekuj je preparatem odkażającym na bazie alkoholu). To samo należy zrobić po ściągnięciu maseczki. Zwróć uwagę na to, żeby nie dotykać tkaniny zewnętrznej, która ma kontakt z alergenami, zanieczyszczeniami i drobnoustrojami.

Pamiętaj, że maska filtrująca wielorazowego użytku także się zużywa. Jak szybko? To zależy od wielu czynników m.in. od materiałów, których użyto do produkcji oraz sposobu jej wykonania. Gdy zauważysz jakiekolwiek oznaki zużycia maski, wyrzuć ją do śmietnika. Wysokiej jakości produkty wielorazowe z wymiennym filtrem przy odpowiednim użytkowaniu mogą służyć nawet przez wiele lat.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z urbaner.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *