Następne szczepionki w drodze do Włoch, 450 tys. dawek tygodniowo

W pierwszym kwartale roku szczepionki otrzymają osoby z tzw. kategorii priorytetowej, dopiero potem będą mogli zaszczepić się pozostali mieszkańcy Włoch.

Szczepionki są bezpłatne dla wszystkich i na dzień dzisiejszy są nieobowiązkowe.

Po symbolicznych pierwszych zaszczepieniach w niedzielę 27 grudnia, w tym tygodniu przybędzie kolejne 450 tysięcy dawek, dostarczonych bezpośrednio do 300 punktów administracyjnych we wszystkich regionach Włoch.

W sumie we Włoszech zamówiono  202 mln 573 tys. dawek, czyli wystarczającą ilość, aby potencjalnie zabezpieczyć całą populację kraju  i utrzymać zapasy.

„Zatwierdzenie szczepionki w okresie zaledwie 10 miesięcy od publikacji sekwencji genomu wirusa to niezwykłe osiągnięcie współczesnej nauki, z którego wszyscy musimy być dumni. I musimy być wdzięczni tysiącom naukowców i badaczy, którzy w ośrodkach badawczych i laboratoriach na całym świecie przyczyniły się do tego niezwykłego wyniku ”.

-powiedział na jednej z konferencji prasowych  Nadzwyczajny Komisarz Ministerstwa Zdrowia Domenico Arcuri.

Kampania szczepień

Po raz kolejny podkreślono wagę masowych szczepień, a od końca stycznia rozpocznie się wzmożona kampania promocyjna szczepień. Dokładne informacje będzie można otrzymać dzwoniąc pod specjalny numer siedziby call center oraz na oficjalnej  stronie  internetowej. Obecnie zgłosiło się ponad 19 tys. pracowników służby zdrowia do rekrutacji szczepień. Do końca stycznia b.r.  szczepienia personelu medycznego powinny  objąć wszystkie regiony.

  • W pierwszym kwartale 2021 roku szczepienia są dostępne dla kategorii określonych jako priorytetowe w początkowej fazie kampanii szczepień. Należą do nich pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej (1.404.037 osób), personel i goście domów opieki dla osób starszych (570.287) oraz osoby starsze powyżej 80 roku życia (4.442.048).
  • Wraz ze wzrostem dawek zaszczepione zostaną również inne kategorie zawodowe, w tym osoby należące do służb podstawowych, jak  nauczyciele i pracownicy szkół, organy ścigania, pracownicy więzień i miejsc publicznych.
  • pozostali mieszkańcy kraju

Do końca lata b.r. przewidziane  jest zaszczepienie wszystkich mieszkańców Włoch, jednak w praktyce może okazać się inaczej – szczepionka nie jest obowiązkowa a lista szczepień jest bardzo długa. Prawdopodobnie okres szczepień może sie wydłużyć gdyż do skutecznego szczepienia konieczne są przynajmniej dwie dawki szczepionki w odstepie przynajmniej 21 dni.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Foto: Mauro Montaquila
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *