Włochy: Nowy podział na strefy po 7 stycznia – normy bezpieczeństwa w czasie pandemii

Statystyki nowych pacjentów na oddziałach Covid we Włoszech niestety nie spadają tak jak byśmy sobie tego życzyli, dlatego rząd zdecydował o pewnych ograniczeniach w tzw. „lockdownie soft”.

Po 7 stycznia 2020 będzie obowiązywał nowy podział Włoch na strefy czerwone, pomarańczowe i żółte bardziej „ograniczone”. Przy czym 8 stycznia po ogłoszeniu aktualnych wyników statystycznych dotyczących liczby zakażonych niektóre regiony mogą jeszcze zmienić kolor strefy.

Natomiast w weekend 9 i 10 stycznia wszystkie regiony kraju będą w strefie pomarańczowej. Po 11 stycznia powrót do ustalonych wcześniej stref – podał rząd włoski w nowym dekrecie Dpcm.

Nadal wszędzie obowiązuje noszenie maseczki ochronnej na nos i usta, utrzymywanie dystansu, oraz godzina policyjna w godzinach 22.00-5.00. Msze święte mogą być odprawiane przy ograniczonej liczbie uczestników, obowiązuje zakaz zgromadzeń.

7 i 8 stycznia w całych Włoszech obowiązuje strefa żółta bardziej ograniczona. Oznacza to że można dowolnie przemieszczać się po własnym regionie. Bary i restauracje pozostają otwarte do godz. 18.00, potem już tylko sprzedaż na wynos. Prawie w całym kraju najmłodsze dzieci powrócą do szkół i przedszkoli (w regionie Kampanii powrót dzieci do szkół odbywa się stopniowo, po 11 stycznia, w zależności od wieku). Pozostają zamknięte teatry, kina, muzea i siłownie.

9 i 10 stycznia w całych Włoszech obowiązuje strefa pomarańczowa. Można będzie się przemieszczać ale po własnej gminie z autocertyfikatem dokumentującym motywy wyjścia z domu. Bary i restauracje pozostaną zamknięte. Sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne będą otwarte. Sklepy w centrach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem supermarketów i kiosków z prasą.

Od 11 do 15 stycznia teoretycznie powrót do strefy żółtej bardziej ograniczonej. Otwarcie szkół średnich w 50%. Tylko niektóre regiony mogą pozostać jeszcze w strefie pomarańczowej lub czerwonej – rząd zadecyduje o tym po ogłoszeniu kolejnych statystyk dotyczących pandemii. W tym okresie nadal nie będzie można wyjeżdżać poza własny region. A w strefie czerwonej 1 lub 2 osoby będą mogły odwiedzać rodzinę lub przyjaciół w obrębie własnej gminy.

Podróże zagraniczne

Biorąc pod uwagę nadal trudną sytuację epidemiologiczną w Europie i na świecie włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikać podróży za granicę jeśli nie jest to absolutnie konieczne. W dniach 07.01–15.01 we Włoszech obowiązuje przedstawienie negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; chyba, że przebywało się na terytorium państw z grupy C, w tym Polski, w dniach 21.12-06.01, wtedy przyjeżdżając do Włoch należy poddać się 14-dniowej kwarantannie. (więcej informacji na stronie Włochy – Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Nie można wykluczyć dalszych ograniczeń w podróżowaniu, które mogłyby utrudnić powrót do Włoch. Więcej informacji na stronie: Focus: Cittadini Italiani in rientro dall’estero e cittadini stranieri in Italia (esteri.it)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *