Jak wybrać najlepszy zasilacz?

Zasilacz stanowi bardzo ważny element komputera. Dostarcza on energię urządzeniom, zapewnia wydajność i efektywną pracę użytkownikom. Przy wyborze zasilacza trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na moc, która określa ilość dostarczanej energii do urządzenia oraz do wszystkich jego podzespołów.

Moc zasilacza a jego wydajność

Bez wątpienia moc zasilacza przekłada się bezpośrednio na jego wydajność. Warto wiedzieć, iż moc nie jest równa ilości prądu pobranego z gniazdka elektrycznego. Moc zależy głównie od sprawności danej jednostki. Moc zasilacza jest przede wszystkim wartością, na której pracę składają się wszystkie linie zasilania.

Warto również pamiętać o tym, iż bardzo często użytkownicy wolą nie nabywać zasilacza o wyższej mocy, gdyż mają oni obawy, że będzie przez to wyższe pobieranie prądu. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wartość deklarowana przez producenta jest wartością nominalną, którą może dostarczyć dany zasilacz w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto mieć na uwadze też fakt, że moc rozłożona jest zawsze na wszystkie linie, które znajdują się w danym urządzeniu.

Sprawność energetyczna zasilacza

Sprawność zasilacza wpływa bezpośrednio na ilość pobranej energii. Jest to stosunek mocy elektrycznej, która otrzymywana jest na wyjściu zasilacza i pobrana przez obciążenie, do mocy, która jest dostarczana na wejście zasilacza. Warto zauważyć, że im wyższa jest sprawność, tym mniejsza ilość energii jest tracona. Przekłada się to przede wszystkim na energooszczędność oraz oczywiście wydajność.

Warto także wiedzieć, iż poszczególnym modelom zasilaczy przyznaje się odpowiednie certyfikaty, które świadczą o ich sprawności. Z certyfikatów wynika jaką sprawnością charakteryzuje się dany zasilacz przy generowanym obciążeniu. Co ciekawe, tylko niektórzy producenci decydują się na przyznanie certyfikatów, gdyż generuje to odpowiednie koszty. Jednak posiadanie takie certyfikatu daje pewność co do sprawności danego zasilacza.

Rodzaje chłodzenia

Zasilacze wyposażone są w różne systemy chłodzenia. Jest to konieczne w celu zachowania jak najlepszej wydajności tego elementu. Jednym z przykładów jest chłodzenie z wentylatorem. Tego typu system montuje się zazwyczaj w zasilaczach charakteryzujących się dużą mocą. Kolejny rodzaj stanowi pasywne chłodzenie. W tym zakresie nie występują dodatkowe elementy, do których zalicza się wentylator.

System chłodzenia opiera się o elementy stałe. Pasywne chłodzenie jest ciche. Taka opcja dedykowana jest zwłaszcza osobom, którym nie zależy na bardzo wydajnej pracy tego elementu. System chłodzenia może być również półpasywny. W takim zasilaczu uruchamia się wentylator wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Najczęściej uruchamia się on wtedy, gdy jest większe zapotrzebowanie na korzystanie z karty graficznej, oprogramowania, zaawansowanych aplikacji. W zasilaczach montowane są różne rodzaje wentylatorów. Różnią się one przede wszystkim średnicą, im większa, tym urządzenie działa ciszej.

Artykuł powstał we współpracy z zasilacze-meanwell.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *