Rynek nieruchomości we Włoszech – prognozy ekspertów

Sektor nieruchomości stanowi 20% PKB we Włoszech. Całkowita wartość mieszkań przekracza 6 miliardów euro. Nieruchomości stanowią główną formę inwestycji rodzinnych: trzy czwarte rodzin posiada własny dom lub mieszkanie.

Szacuje się że na skutek kryzysu gospodarczego podczas pandemii Covid nie doszło do skutku 100 tysięcy transakcji (czytaj: www.investireoggi.it). Według analizy przeprowadzonej przez Osservatorio Nomisma ożywienie na rynku nieruchomości w 2021 roku rozpocznie się na północy w Mediolanie i Bolonii, a następnie we Florencji i Wenecji, i na wyspach, w Palermo na Sycylii i Cagliari na Sardynii. Najsłabsze prognozy dotyczą Rzymu, Genui i Turynu.

Eksperci przewidują (czytaj: www.idealista.it/) lekki spadek cen, szczególnie na terenach peryferyjnych, do 15-20%.

Najczęściej poszukiwane przez potencjalnych klientów to mieszkania wielofunkcyjne, z dużymi pomieszczeniami, które można dostosować m.in do stylu pracy smartworking. Ponadto, nabywcy szukają mieszkań z dużymi balkonami/tarasami lub domów z ogrodem. W blokach nowego budownictwa cenione są również lokale przeznaczone na siłownie, punkty odbioru przesyłek kurierskich, oraz sale wielofunkcyjne.

Dzięki zwiększeniu korzystania z możliwości pracy zdalnej odnotowuje się większe zainteresowanie domami letniskowymi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *