POLOVERS DAYS LORETO I PIERWSZE WYDARZENIE ZADEDYKOWANE MIŁOŚNIKOM POLSKI

POLOVERS DAYS LORETO: MIASTO MARYJNE BĘDZIE GOŚCIĆ W MAJU PIERWSZE WYDARZENIE ZADEDYKOWANE “MIŁOŚNIKOM POLSKI”

Loreto, styczeń 2021 – w maju odbędą się w Loreto, trzy (zielono)-biało-czerwone dni całkowicie poświęcone Polovers, nowemu projektowi skupiającym się wokół znajomości i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego, duchowego, historycznego i społeczno-gospodarczego.


Intencją grupy promującej, która przyłącza do tego wydarzenia władze i instytucje, naukowców akademickich, stowarzyszenia i terytorialne podmioty gospodarcze, jest spotkanie się razem w tym symbolicznym miejscu międzynarodowej miłości, aby zacieśnić więzi i relacje. które od wieków łączą Włochy z Polską.


Wspólnej zapowiedzi wydarzenia dokonali delegat apostolski, Jego Ekscelencja Arcybiskup Fabio Dal Cin oraz Konsul Honorowy RP w Marche Cristina Gorajski.


„Z entuzjazmem z Loreto zapowiadamy tę inicjatywę dedykowaną miłośnikom Polski – mówi konsul Gorajski – bo będą to 3 dni kulturoznawstwa, momentów wymiany i duchowego wzbogacenia, aby zacieśnić i pogłębić relacje społeczno-gospodarcze pod sztandarem wiary, sztuki i turystyki, wśród enogastronomii i rzemiosła, historii i folkloru naszych ziem”.


„We wnętrzu Świętego Domu – kontynuuje abp Dal Cin – Bóg stał się człowiekiem, aby przekazać nam swoją miłość oraz spotkać się z każdym człowiekiem i każdym narodem. Dlatego cieszymy się, że podczas
Jubileuszu Loretańskiego możemy gościć i zachęcić wszystkich miłośników Polski, którzy spotkają się w Sanktuarium Świętego Domku, aby doświadczyli rozwoju w autentycznym klimacie przyjaźni, dyskusji i
modlitwy ”.

Polovers Days 2021 zostały zaplanowane na 7, 8 i 9 maja: w Dzień Matki, w Loreto – w mieście będącym dla św. Jana Pawła II „prawdziwym maryjnym sercem chrześcijaństwa”. Daje to nadzieję, że pełne miłości wstawiennictwo i macierzyńska opieka Błogosławionej Dziewicy z Loreto Regina Poloniae wesprze i wzmocni również związek między wspólnotami miast Loreto, Częstochowy i Krakowa.


Zainicjowany przez Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche, projekt Polovers jest wspierany w swym opracowaniu i komunikacyjnie przez przedstawicieli Firmissimy i przy udziale Polo della Comunicazione Sanktuarium Świętego Domku.


W oczekiwaniu na sformalizowanie patronatu Regionu Marche, Gminy Loreto i Miasta Częstochowy, formalizowane będzie przyłączenie się Delegatury Apostolskiej Loreto, Ambasady RP we Włoszech i Instytutu Polskiego w Rzymie, Instytutu Włoskiego Kultury w Krakowie oraz różnych stowarzyszeń i firm regionu Marche.

Tekst: Mauro Radici, Firmissima
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 1 =