Jednak Impeachment!

Absolutnie wyjątkowe jest wyprowadzanie się 45.prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki z Białego Domu. Zamiast, jak to jest w zwyczaju amerykańskim przekazać swojemu następcy narzędzia do zarządzania krajem, co było przewidywane na 20 stycznia w samo południe, Donald Trump został postawiony przez Izbę Reprezentantów w stan oskarżenia.

Istniejąca od 1787 roku, od razu w pierwotnej wersji Konstytucji USA, procedura usunięcia z urzędu prezydenta, wiceprezydenta i każdego funkcjonariusza cywilnego nigdy nie była zmieniana. Jak działa? Niższa izba Kongresu to kolegialny prokurator, uchwalający zarzuty, z kolei Senat to trybunał, któremu w tym przypadku przewodniczy prezes Sądu Najwyższego. Za orzeczeniem skazującym musi zagłosować co najmniej 2/3 senatorów. Od 234 lat impeachment wobec prezydenta USA nigdy nie okazał się wykonalny, jednak na poziomie federalnym wobec senatorów, ministrów i sędziów jest potężną bronią.

W historii tylko trzej prezydenci zostali formalnie oskarżeni przez kongresmenów: 1868 – Andrew Jackson za naruszenie ustawy o kadencji; 1998 – Bill Clinton za krzywoprzysięstwo; 2019 – Donald Trump za naruszenie władzy i pogardę dla Kongresu; 2021 – Donald Trump za wywołanie 6 stycznia antykonstytucyjnego powstania, które doprowadziło do napadu rebeliantów na  gmach Kongresu.

Jest to wydarzenie bez precedensu. Świat obiegły zdjęcia rozwścieczonych zwolenników Trumpa, skutecznie podburzanych przez niego samego,  wdzierających się do symbolu światowej demokracji. Rotunda pod kopułą Kongresu, z wiszącym w tle obrazem na którym pokazane jest lądowanie Krzysztofa Kolumba to teraz miejsce noclegu dla stacjonującej tam do 20 stycznia Gwardii Narodowej. 

Wszystkie zarzuty wobec Donalda Trumpa  mówią o  narodowym przestępstwie, jakiego dopuścił się 6 stycznia. Wynik głosowania Izby Reprezentantów 232:197, przy 4 kongresmenach niegłosujących, został oceniony jako zaskakująco niski, jeśli chodzi o amerykańskie standardy demokracji. „Za” głosowało 222 demokratów i  tylko 10 republikanów. W Senacie, w którym jest  idealna równowaga partyjna 50:50, głosowanie będzie prawdopodobnie podobne. Cała procedura zostanie i tak przeprowadzona po 20 stycznia, czyli w momencie gdy Donald Trump będzie już byłym prezydentem. Jednak nie chodzi tu o usunięcie  Trumpa  z urzędu:  Senat w drugim głosowaniu, większością już tylko bezwzględną, czyli nawet 51:49 (przy np. jednym republikańskim przedstawicielu będącym „za”) może pozbawić Donalda Trumpa możliwości przyjęcia i pełnienia w służbie Stanów Zjednoczonych Ameryki jakiejkolwiek funkcji honorowej lub odpłatnej. Nie mógłby kandydować na prezydenta w 2024 r. ani też przewodzić republikanom.

Samo uruchomienie procedury należy traktować  nie tylko jako symbol ochrony demokracji, ale bardzo praktyczne działania. 

Korespondencja: Ewa Trzcińska,   dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
One thought on “Jednak Impeachment!

 1. ala

  Problem popularności Trumpa za granicą polega na tym że większość ludzi na świecie nie śledzi dokładnie tego co on mówi.
  Bo gdyby przeczytać jego wypowiedzi tłumaczone 1:1 na dany język to wówczas ludzie zdali by sobie sprawę że w większości są to bzdury i frazesy bezsensu, pustosłowie.
  Pasuje to powiedzenie: król jest nagi.
  A dokładniej: Trump to intelektualna pustynia.
  4 lata prezydentury Trumpa to dla świata i usa 4 lata wstecz – stracone.
  We Włoszech Salvini się martwi bo traci wsparcie, teraz zostanie mu tylko przyjaciel na Kremlu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *