Procida – włoską stolicą kultury 2022 roku

Po raz pierwszy wyróżnienie trafia do małej miejscowości, a nie do stolicy prowincji czy regionu. Wyspa i miasto Procida liczy tylko ok. 10 tysięcy mieszkańców.

Dlaczego wybrano Procidę?

„Projekt kulturalny prezentuje elementy atrakcyjności i jakości na doskonałym poziomie. Kontekst lokalnego i regionalnego wsparcia publicznego i prywatnego jest dobrze ustrukturyzowany. Wymiar dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego sprawiaja, że jest to miejsce  niezwykłe.”

Tak często mówił Baia Curioni podczas różnych prezentacji, uznanie Włoskiej Stolicy Kultury to uznanie umiejętności projektowania, a nie najpiękniejszego miasta czy miasta bogatego w historię.

PROJEKT PROCIDA: „CULTURA NON ISOLA

To projekt o podwójnym znaczeniu kultura nie jest wyspą, kultura nie izoluje.

Na 2022 rok zaplanowano 44 projekty kulturalne, 330 dni programowania, 240 artystów, 40 prac oryginalnych, 8 odrestaurowanych przestrzeni kulturalnych w pięciu sekcjach programu:

Procida wymyśla. Projekty, które planują prawdziwie artystyczne procesy i wydarzenia: wystawy, kino, spektakle.

Procida inspiruje. Projekty, które przedstawiają wyspę jako źródło inspiracji, zarówno jako miejsce rzeczywiste, jak i wyobrażalna przestrzeń .

Procida integruje. Projekty integracji społecznej, które wykorzystują języki sztuki jako narzędzia ekspresji jednostki w relacji do społeczności.

Procida wprowadza innowacje. Projekty promujące relacje między kulturą a innowacjami, promujące momenty konfrontacji między narodową społecznością innowatorów a lokalną społecznością, na ścieżce strategicznego przemyślenia ich dziedzictwa kulturowego.

Procida  uczy się. Projekty, które promują wzmocnienie społeczności edukacyjnej poprzez tworzenie otwartych partnerstw, które mają na celu zaangażowanie wszystkich podmiotów terytorialnych, od publicznych po prywatne.

Dzisiejsza wybranka jest więc piątą, która będzie pełnić rolę  Stolicy Kultury Włoskiej przez cały rok 2022  i pozyskała milion euro z Ministerstwa Dziedzictwa Kulturowego na realizację swojego projektu.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 + = 23