Jak samodzielnie możesz zadbać o naszą planetę? 5 najważniejszych rzeczy

Dbanie o środowisko nie jest już rozpatrywane w kategoriach mody, czy chwilowego kaprysu, lecz obowiązku każdego mieszkańca naszej planety. Postępująca w zastraszającym tempie dewastacja środowiska naturalnego odbija się szerokim echem w degradacji świata roślin i zwierząt, a także coraz częstszych anomaliach pogodowych. Poznajmy 5 najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby dołożyć swoją cegiełkę do procesu ochrony Ziemi.

Dwie rzeczy – jedzenie i śmieci

Pierwsze dwie rzeczy związane są bezpośrednio z naszymi codziennymi potrzebami. JEDZENIE powinno być kupowane w ilościach, które na pewno spożyjemy. Zakupy na zapas nie są dobrym rozwiązaniem z kilku powodów.

Pierwszym jest fakt, że zużyte jedzenie zwyczajnie marnuje się, powiększając tym samym stertę śmieci, które wręcz zasypują naszą planetę. Kolejnym powodem jest konsumpcjonizm – więcej kupując, więcej jest produkowane. To mechanizm, który napędzamy zakupami ponad miarę. Zmieńmy to – zróbmy przed wyjściem listę zakupów i ściśle jej się trzymajmy, świadomie odmawiając kuszącym nas zewsząd promocjom na rzeczy, które i tak wyrzucimy, bo prędzej utracą termin ważności, niż je zjemy.

Tę samą zasadę stosujmy nie tylko wobec pożywienia, ale również wszystkich przedmiotów i sprzętów, których używamy. Zasada druga – segregujemy ŚMIECI. To już nie dobra wola, ale wymóg czasów. Ta prosta czynność pozwoli znacząco zmniejszyć górę odpadków na wysypiskach, pozwalając na recykling wybranych grup. Segregujemy: szkło, plastik i metal, papier, oraz śmieci zmieszane. Rozdzielajmy śmieci świadomie, ponieważ do poszczególnych sekcji powinny trafić tylko skrupulatnie posegregowane przedmioty.

Sprawę ułatwi stojak lub pojemnik na segregację, który z powodzeniem zmieścimy w szafce pod zlewem. Pamiętajmy o tym, że śmieci nie palmy w piecach – jest to surowo karane, ponieważ zanieczyszcza powietrze.

Trzy rzeczy – media, jednorazówki i transport

MEDIA takie jak woda, gaz i prąd wymagają ograniczenia nie tylko przez wzgląd na budżet domowy, ale również przez aspekt ekologiczny. Woda i gaz to źródła, które notorycznie wyczerpujemy, przy czym w okresie suszy woda jest na wagę złota. Prąd w dużej mierze pochodzi od węgla, co znacząco wpływa na zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy.

JEDNORAZÓWKI kojarzą nam się z popularnymi reklamówkami, które wykonane są z plastiku rozkładającego się w środowisku nawet do 20 lat. Jednak tym mianem określamy również wszystkie przedmioty jednorazowego użytku wykonane z plastiku takie jak słomki, czy sztućce. Z powodzeniem możemy całkowicie wykreślić je z listy naszych zakupów, zastępując je wielorazowymi tekstylnymi siatkami, które można zwinąć w niepozorną kulkę i schować do torebki, biodegradowalnymi sztućcami jednorazowego użytku, oraz słomkami wielorazowego użytku do zimnych i ciepłych napojów. Ostatnią, piątą rzeczą, która ma niebagatelny wpływ na środowisko, jest TRANSPORT.

Obłoki czarnego dymu wydobywające się z tłumików naszych samochodów nie przysparzają radości ani osobom je wdychającym, ani naszej planecie. Zanim wsiądziemy do samochodu, aby pojechać do sklepu znajdującego się w odległości 500 metrów, zastanówmy się, czy nie lepiej postawić na spacer, lub pojechanie rowerem. Korzystanie z komunikacji miejskiej to również lepsze wyjście niż codzienne pozostawianie za sobą dodatkowej chmury spalin.

Wsparcia merytorycznego udzieliła firma esbud.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *