Jak samodzielnie możesz zadbać o naszą planetę? 5 najważniejszych rzeczy

Dbanie o środowisko nie jest już rozpatrywane w kategoriach mody, czy chwilowego kaprysu, lecz obowiązku każdego mieszkańca naszej planety. Postępująca w zastraszającym tempie dewastacja środowiska naturalnego odbija się szerokim echem w degradacji świata roślin i zwierząt, a także coraz częstszych anomaliach pogodowych. Poznajmy 5 najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby dołożyć swoją cegiełkę do procesu ochrony Ziemi.

Dwie rzeczy – jedzenie i śmieci

Pierwsze dwie rzeczy związane są bezpośrednio z naszymi codziennymi potrzebami. JEDZENIE powinno być kupowane w ilościach, które na pewno spożyjemy. Zakupy na zapas nie są dobrym rozwiązaniem z kilku powodów.

Pierwszym jest fakt, że zużyte jedzenie zwyczajnie marnuje się, powiększając tym samym stertę śmieci, które wręcz zasypują naszą planetę. Kolejnym powodem jest konsumpcjonizm – więcej kupując, więcej jest produkowane. To mechanizm, który napędzamy zakupami ponad miarę. Zmieńmy to – zróbmy przed wyjściem listę zakupów i ściśle jej się trzymajmy, świadomie odmawiając kuszącym nas zewsząd promocjom na rzeczy, które i tak wyrzucimy, bo prędzej utracą termin ważności, niż je zjemy.

Tę samą zasadę stosujmy nie tylko wobec pożywienia, ale również wszystkich przedmiotów i sprzętów, których używamy. Zasada druga – segregujemy ŚMIECI. To już nie dobra wola, ale wymóg czasów. Ta prosta czynność pozwoli znacząco zmniejszyć górę odpadków na wysypiskach, pozwalając na recykling wybranych grup. Segregujemy: szkło, plastik i metal, papier, oraz śmieci zmieszane. Rozdzielajmy śmieci świadomie, ponieważ do poszczególnych sekcji powinny trafić tylko skrupulatnie posegregowane przedmioty.

Sprawę ułatwi stojak lub pojemnik na segregację, który z powodzeniem zmieścimy w szafce pod zlewem. Pamiętajmy o tym, że śmieci nie palmy w piecach – jest to surowo karane, ponieważ zanieczyszcza powietrze.

Trzy rzeczy – media, jednorazówki i transport

MEDIA takie jak woda, gaz i prąd wymagają ograniczenia nie tylko przez wzgląd na budżet domowy, ale również przez aspekt ekologiczny. Woda i gaz to źródła, które notorycznie wyczerpujemy, przy czym w okresie suszy woda jest na wagę złota. Prąd w dużej mierze pochodzi od węgla, co znacząco wpływa na zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy.

JEDNORAZÓWKI kojarzą nam się z popularnymi reklamówkami, które wykonane są z plastiku rozkładającego się w środowisku nawet do 20 lat. Jednak tym mianem określamy również wszystkie przedmioty jednorazowego użytku wykonane z plastiku takie jak słomki, czy sztućce. Z powodzeniem możemy całkowicie wykreślić je z listy naszych zakupów, zastępując je wielorazowymi tekstylnymi siatkami, które można zwinąć w niepozorną kulkę i schować do torebki, biodegradowalnymi sztućcami jednorazowego użytku, oraz słomkami wielorazowego użytku do zimnych i ciepłych napojów. Ostatnią, piątą rzeczą, która ma niebagatelny wpływ na środowisko, jest TRANSPORT.

Obłoki czarnego dymu wydobywające się z tłumików naszych samochodów nie przysparzają radości ani osobom je wdychającym, ani naszej planecie. Zanim wsiądziemy do samochodu, aby pojechać do sklepu znajdującego się w odległości 500 metrów, zastanówmy się, czy nie lepiej postawić na spacer, lub pojechanie rowerem. Korzystanie z komunikacji miejskiej to również lepsze wyjście niż codzienne pozostawianie za sobą dodatkowej chmury spalin.

Wsparcia merytorycznego udzieliła firma esbud.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *