Ferrari przygotowuje pierwszy luksusowy model elektrycznego auta

Pierwsze elektryczne Ferrari pojawi się na rynku do 2030 roku. Po wielu zapowiedziach dotyczących wprowadzenia nowych technologii napędowych, zarząd słynnej marki z Maranello wyznaczył ostateczny termin wyjścia pierwszego samochodu bez silnika cieplnego.


Na razie szczegółów jest niewiele, ale John Elkann, prezes przedsiębiorstwa Ferrari, zapowiedział, iż w pierwszej połowie 2022 roku, podczas Capital Markets Day, oficjalnie poda więcej informacji na ten temat.

Rewolucja elektronów.


Podczas rozmów z analitykami na temat prezentacji sprawozdań finansowych za rok 2020, Elkann zapewnił, iż fabryka Ferrari wzbogaci swój zasobny asortyment o pierwszy elektryczny samochód już w ciągu najbliższych kilku lat. „Za dekadę zobaczymy w pełni elektryczne Ferrari” – zapowiada prezes znamienitej włoskiej marki. W przeszłości przedstawiciele zarządu z Maranello wielokrotnie powtarzali, iż produkcja samochodów elektrycznych nastąpi tylko wtedy, kiedy technologia będzie w stanie zagwarantować wysokie wyniki odpowiadające wymaganiom i zdecydowanie umocni pozycję na rynku.

W rzeczywistości pierwszy elektryczny samochód marki Ferrari planowo miał pojawić się dopiero po 2025 roku. Rozwój układów napędowych i prace nad zmniejszeniem masy akumulatorów poczyniły wielkie postępy w ostatnim okresie. Stąd być może, skutecznie przekonały producentów Cavallino (czarnego rumaka) do wyznaczenia, aczkolwiek
nieprecyzyjnej, daty oficjalnego debiutu najnowszego modelu ekologicznego auta. Będzie to Gran Turismo (GT) – topowa wersja sportowych pojazdów.

Ferrari – to włoski producent wysokiej klasy samochodów sportowych i wyścigowych. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1938 roku, w Maranello w prowincji Modena przez Enzo Ferrari. Od 1947 roku produkuje auta marki o tej samej nazwie. Znana firma jest aktywnie zaangażowana w sporty motorowe oraz w mistrzostwa wyścigów Formuły 1, gdzie zdobyła (jak dotąd) piętnaście tytułów kierowców i szesnastu producentów.


Logo słynnej spółki jest czarny rumak, stojący na dwóch tylnych nogach, na żółtym polu. Pochodzi z emblematu, jaki miał na swoim samolocie włoski pilot z czasów I wojny światowej, Francesco Baracca. Enzo Ferrari, będąc pod wrażeniem jego umiejętności, zapożyczył de facto właśnie ten talizman przynoszący szczęście. Tymczasem, żółte pole –
to jeden z kolorów godła miasta Modena.


Ogólnie mówiąc, samochody Ferrari znane są ze swego wyszukanego stylu zaprojektowanego przez: Pininfarina Scaglietti, Bertone oraz Vignale. Bezsprzecznie – były i są – symbolem luksusu. Co więcej, stosunkowo niewielkie silniki spalinowe 8- i 12- cylindrowe w układzie W, odznaczające się specyficznym brzmieniem i pięknym wyglądem
– czynią pojazdy Ferrari obiektem pożądania.


Co więcej, samochody Ferrari użyto, przy kręceniu wielu światowej sławy filmów kinowych oraz telewizyjnych. Auta tej marki były przykładowo pokazywane w znanym telewizyjnym serialu „Miami Vice”, gdzie występowały 2 modele: Ferrari Daytona oraz białe Ferrari Testarossa.

Również w „Magnum” można było podziwiać ogniste Ferrari 308GTS. Zaś
niewidomy emerytowany pułkownik (Al Pacino) w filmie, pt.:„Zapach kobiety” instynkownie prowadził czerwone Ferrari Mondial T cabriolet.


Gwoli ścisłości, dodam, iż Ferrari 250 GTO Stirlinga Mossa, kupione w lutym 2012 roku, przez anonimowego kolekcjonera, jest najdroższym Ferrari w historii. Model ten produkowany był latach 1962–1964, a z fabryki wyjechało zaledwie… 33 pojazdów. Do jego napędu służy jednostka V12 o pojemności 3,0 l i mocy 304 KM, co pozwala osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu 6,1 sekund, a tym samym maksymalną prędkość – około 280 km/h.

Przypis od autorki: powyższy artykuł powstał na podstawie tłumaczenia publikacji, pt.: „Ferrari – La prima elettrica debutterà entro il 2030”, autorstwa Mirco Magni, która ukazała się na łamach włoskiego
miesięcznika motoryzacyjnego „Quattroruote”.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Biura
Tłumaczeń Lionspeech w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych,
doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie
i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.
Kontakt: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *