Korzystanie z komory normobarycznej w tlenoterapii po COVID-19

COVID-19 to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową wywoływana przez wirus SARS-CoV-2. Nowy koronawirus pojawił się pod koniec 2019 roku i bardzo szybko stał się problemem o charakterze globalnym. Choć wiele osób przechodzi chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo, spory odsetek populacji wymaga hospitalizacji, a następnie długiej rekonwalescencji. W związku z gwałtownym rozwojem epidemii coraz większą popularnością cieszy się m.in. tlenoterapia organizmu. Na czym polega i jak może pomóc w dojściu do pełni zdrowia po przebytej chorobie COVID-19?

SARS-CoV-2: czy jest się czego bać?

Jak SARS-CoV-2 dostaje się do organizmu? Przede wszystkim przez kontakt z zakażoną osobą w trakcie kaszlu, kichania, a nawet mówienia. Wirus przez pewien czas jest w stanie „przeżyć” także na przedmiotach codziennego użytku takich jak włączniki świateł, telefony komórkowe czy klamki. Stamtąd bardzo łatwo przenieść go na dłonie, a następnie na śluzówkę. Szybko namnaża się w organizmie, atakując układ oddechowy i powodując gorączkę, kaszel, duszności, osłabienie oraz problemy z oddychaniem. Bardzo często prowadzi do zapalenia płuc, niedotlenienia krwi, a w skrajnych przypadkach niewydolności wielonarządowej i zgonu.

Tlenoterapia w komorze normobarycznej a COVID-19

Zwalczenie wirusa przez organizm nie gwarantuje jednak natychmiastowego powrotu do zdrowia. Często pacjenci, nazywani ozdrowieńcami, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy po zakończeniu izolacji mają trudności z oddychaniem. Jak przekonują niektórzy eksperci, stan zdrowia pacjentów po przebytej chorobie, mogą poprawić seanse tlenowe np. w komorze normobarycznej.Wewnątrz panuje wyższe ciśnienie niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. To sprawia, że krew szybciej krąży i dzięki temu szybciej dociera do wszystkich komórek ciała. Osoby biorące udział w terapii oddychają specjalną mieszanką zawierającą więcej tlenu, dwutlenku węgla oraz wodoru. Takie połączenie pozwala lepiej dotlenić organizm i dzięki temu szybciej dojść do siebie po przebytej chorobie. Pojedyncza sesja trwa zazwyczaj dwie godziny, w których trakcie pacjenci mogą swobodnie oddychać (w tego rodzaju terapii nie potrzeba żadnych wąsów tlenowych oraz maseczek), odpoczywać, rozmawiać lub uzupełnić brak w literaturze. Jeżeli rozważasz skorzystanie z tego rozwiązania, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: tlenoterapia organizmu w komorze normobarycznej jest dostępna w wielu miastach na terenie całej Polski.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komory normobarycznej?

Można powiedzieć, że pandemia koronawirusa zmieniła wszystko: od światowej gospodarki po codzienne nawyki. Realne zagrożenie sprawiło, że zaczęliśmy większą uwagę przykładać do higieny i dezynfekcji. Przed skorzystaniem z tlenoterapii organizmu warto upewnić się, że komora normobaryczna jest wyposażona w profesjonalne urządzenie do dekontaminacji – takie, które można spotkać w szpitalach m.in. na salach operacyjnych. To szczególnie ważne w dobie pandemii COVID-19. Sprawdziliśmy, że takie urządzenie posiada np. komora Normo Life znajdująca się w miejscowości Konstancin-Jeziorna pod Warszawą).

Artykuł powstał we współpracy z normolife.comDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *