53. Spotkanie Polonijne online: Daniela Ligenza Gili oraz Wojciech Ziemniak

27 marca br. o godzinie 11.00 odbędzie się 53. Spotkanie Polonijne online. Gośćmi będą Pani Daniela Ligenza Gili oraz Pan Wojciech Ziemniak.

Daniela Ligenza Gili – Przyjechała do Włoch w sierpniu 1975 roku i krótko po przyjeździe nawiązała kontakt z Polskim ogniskiem w Turynie.W lata 80. działała wraz z Komitetem pomocy Polakom w Turynie przy organizacji pomocy dla rodaków w kraju. W późniejszych latach pomagała przy opiece nad dziećmi z Polski, które przyjeżdżały okresowo do Turynu. Organizowano dla nich naukę w szkołach z okolic, wycieczki oraz inne atrakcje i spotkania z rodakami.W 1984 roku Daniela urodziła przedwcześnie córkę Elisę, która przez brak odpowiedniej opieki lekarskiej doznała uszkodzenia mózgowego. Jej prywatne doświadczenia sprawiły, że zaangażowała się w niesienie pomocy innym osobom niepełnosprawnym. Jej działalność na rzecz osób niepełnosprawnych trwa nieprzerwanie od 1985 roku.Pomimo trudności osobistych Daniela kontynuowała również swoją aktywność na rzecz wsparcia Polaków i Włochów połączonych z Polską, między innymi oferując swoje wspieracie dla rodzin biorących udział w procesie adopcyjnym polskich dzieci.W 2005 roku mąż Danieli, Giuseppe został nominowany prawą ręką szefa misji, Zbigniewa Pacelta przy organizacji Olimpiady zimowej w Turynie. Również Daniela aktywnie zaangażowała się w projekt. Jej współpraca z Polskim Komitetem Olimpijskim i ze światem polskiego sportu nadal jest aktywna.Od 2016 roku w ramach programu casa famiglia Daniela co lato gości w swoim domu Nadię, dziewczynkę z Białorusi. Natomiast we wcześniejszych latach gościła trzech chłopców z Bośni.Obecnie Daniela jest wiceprezesem ASD DisBoccia, sportu dla niepełnosprawnych, oraz zrzeszenia Vita, służąc informacjami prawnymi dla rodzin osób niepełnosprawnych.

Wojciech Ziemniak – Wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Emigrantów w Senacie RP.Polski polityk i nauczyciel, przewodniczący powiatowego Koła Platformy Obywatelskiej w Kościanie.

Link do wydarzenia tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1