Od poniedziałku 29.03 zmiana kolorów niektórych włoskich regionów

Od 29 marca niektóre regiony zmienią kolory stref. W strefie czerwonej pozostaną regiony:

Lombardia, Piemont, Friuli-Venezia Giulia, Autonomiczna Prowincja Trydentu, Emilia-Romania, Wenecja Euganejska, Kampania, Marche i Apulia. Oraz dołączą do nich Dolina Aosty, Toskania i Kalabria.

W pomarańczowej strefie pozostana regiony: Autonomiczna Prowincja Bolzano, Liguria, Umbria, Abruzja, Molise, Sardynia, Basilicata i Sycylia , a od wtorku także Lacjum przejdzie do pomarańczowej strefy.

ZASADY

Godzina policyjna obowiązuje w godzinach od 22:00 do 5:00, zarówno w pomarańczowej i czerwonej strefie w dni powszednie, jak i święta.

Autocertyfikaty: w strefie czerwonej i pomarańczowej

 Wizyty u krewnych i przyjaciół – odwiedziny są zabronione w czerwonej strefie.

Na obszarach stref pomarańczowych od 15 marca do 2 kwietnia i 6 kwietnia można odwiedzać na terenie własnej gminy: tylko dwie osoby, tylko raz dziennie, będą mogły udać się do jednego prywatnego domu, w godzinach od 5,00 do 22,00 . Mogą im towarzyszyć dzieci poniżej 14 roku życia, oraz osoby niepełnosprawne.

Wielkanoc. Od soboty 3 kwietnia do poniedziałku 5 kwietnia, całe  Włochy przejda do czerwonej strefy. Można odwiedzić krewnych lub przyjaciół w regionie, raz dziennie, maksymalnie dwie osoby dorosłe w towarzystwie  dzieci do lat 14. Można jednak odwiedzić osoby samotne, które potrzebują pomocy.

Aktywność fizyczna – W obszarach stref czerwonych dozwolone jest wykonywanie indywidualnej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu w pobliżu domu w odległości jednego metra od innej osoby w masce. Na obszarach  stref pomarańczowych dozwolone jest uprawianie sportów lub zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Parki pozostają otwarte, chyba że istnieją restrykcyjne zarządzenia regionalne lub miejskie.

Sklepy w czerwonej strefie. Otwarte są sklepy spożywcze i sklepy z podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby, takie jak apteki, kioski z gazetami, sklepy z artykułami elektronicznymi, sklepy z artykułami dla dzieci. W strefach pomarańczowych sklepy są otwarte normalnie, natomiast centra handlowe są otwarte od poniedziałku do piątku,

Zakłady fryzjerskie i salony piękności – Otwarte tylko w  pomarańczowej strefie

Bary i restauracje – Zamknięte, dozwolona sprzedaż tylko z dostawą do domu i na wynos

Restauracje- Dozwolona tylko dostawa do domu oraz na wynos  do godziny 22:00. Bary- Sprzedaż   na wynos tylko do godziny  18.00 . W obu przypadkach  zabronione jest spożywanie na miejscu i w pobliżu restauracji czy barów.

W Wielkanoc, od 3 do 5 kwietnia, kiedy całe Włochy staną się czerwoną strefą, restauracje pozostaną otwarte  tylko na wynos  lub z dostawą do domu.

Szkoły. Powstał plan ponownego otwarcia szkół. Plan dotyczący bezpiecznego powrotu do szkoły dla uczniów  do pierwszych klas szkół średnich od 6 kwietnia, nawet jeśli uczniowie znajdują się w czerwonej strefie. Jednak w praktyce niektóre regiony, które przejdą do pomarańczowej strefy, planują otworzyć  szkoły już od 30 kwietnia. Natomiast ostateczna  decyzja zostanie sformalizowana w regionalnych rozporządzeniach w ciągu najbliższych  godzin.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *