Jak zaprojektować oświetlenie w salonie. – Podpowiadamy!

Umiejscowienie oświetlenia jest bardzo ważne, wyjątkowo ważne jest oświetlenie salonu, gdzie duża przestrzeń odpoczynku często łączy się z kuchnią czy jadalnią. Oświetlenie domu może wpłynąć na nasz nastrój, koncentrację i ułatwić korzystanie z wydzielonych oświetleniem stref.

Strefa wypoczynku

W tej stresie należy pamiętać o oświetleniu, które wniknie w każdy zakamarek pokoju, szczególnie zwróć uwagę na to zimą, wtedy bardzo szybko robi się ciemno. Lampa wisząca zawieszona tuż nad stolikiem kawowym pozwoli Tobie i Twoim bliskim grać w ulubione planszówki, kiedy za oknem panuje już mrok. Jeżeli Twoje pomieszczenie jest wysokie zwróć uwagę na regulację kabla, ponieważ w takich pokojach sprawdzą się modele zawieszone nisko.

Szukając lampy do salonu o dużej powierzchni zwróć uwagę na lampę z kilkoma abażurami. Tego typu lampy doskonale oświetlają przestrzeń, jeśli jednak pomieszczenie jest zbyt małe, lampa tego typu może wizualnie przytłoczyć wnętrze. DO wnętrz o małej powierzchni sprawdzą się ciekawe pojedyncze lampy np.: plafony.

W pokoju dziennym przy kanapie warto zastanowić się nad postawieniem Lampy stojącej. Dzięki niej w jesienne wieczory zyskasz możliwość czytania ulubionych książek w komfortowych warunkach, jednocześnie stworzysz dziecku dobre warunki do nauki.

Urządzając strefę komfortu poza wyglądem żyrandoli nie zapomnij o barwie światła. W pomieszczeniach do relaksu temperatura powinna być ciepła lub biała, których wartość Kelwinów mieści się w granicach 2200-3300.  Jeśli tuż przy strefie odpoczynku znajduje się miejsce do pracy, doświetl je przy pomocy chłodnego źródła światła – powyżej 6000 K.

Lampy do salonu i jadalni

Bardzo często jadalnia jest w tym samym pomieszczeniu, co salon i kuchnia, żeby nadać jej typowo jadalniany styl, możemy podzielić przestrzeń. W jaki sposób to zrobić? Jadalnie możesz oddzielić od salonu meblami, ale ważnym elementem podziału będą lampy, odpowiedni rozmieszczone w pomieszczeniu. Jeśli niewielki stół stoi przysunięty do ściany najlepiej oświetl go kinkietami.

Nad niewielkim meblem idealnie sprawdzi się także wisząca żarówki, na długim kablu. Taka lampka powinny być umieszczone na wysokości 50-80 centymetrów nad blatem. Jeśli przestrzeń jest już urządzona i nie chcesz ponownie wiercić w ścianie zdecyduj się na stojącą lampę, którą ustawisz w taki sposób, żeby źródło światła było nad centralnym punktem stołu.

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się duży stół zdecyduj się na lampę sufitową, w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się oświetlenia szynowe. Szynoprzewody to nowoczesne oświetlenie zamontowane na suficie, w szynach zamieszczone są reflektory, które możesz przemieszczać w dowolny sposób, dzięki czemu sprawdzą się, jako oświetlenie nad duże stołu rozkładane.

Artykuł powstał we współpracy z edorino.comDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *