Walka na globalnym rynku szczepionek?

Gra toczy się o dużą stawkę – wartość globalnego rynku szczepionek zbliża się do 100 mld dolarów.  Jeszcze do niedawna próbowano przekazać informację, że firmy produkujące szczepionki na nich nie zarabiają, prawie że do nich dokładają… Umowy, jakie podpisywała Unia Europejska z przyszłymi producentami szczepionki przeciwko COVID-19 jak i wsparcie finansowe w badaniach nad nimi nie są jasne do dziś.

Jednocześnie my zwykli śmiertelnicy jesteśmy zarzucani wieloma informacjami, często nawzajem się wykluczającymi, raz pokazującymi w doskonałym świetle jedną szczepionkę przeciw COVID – 19, a raz inną. Pogubieni w tych wszystkich rozgrywkach gigantów farmaceutycznych i mediów rozpowszechniających różne wiadomości, poszukajmy przyczyn tego wszystkiego. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze i władzę jaką dają …

Szczepionki nie stanowią większości przychodów w największych koncernach farmaceutycznych, ale np. Pfizer poinformował, że z tylko w tym roku i tylko na szczepionce przeciwko COVID-19 planuje zarobek w wysokości 15 mld dolarów ( przychód całkowity na poziomie 60 mld dol.), szacując marże na poziomie 30 procent.

Jakoś przyszło mi do głowy pytanie, jak to się ma do idei, jakimi kierowali się pionierzy szczepionek? Nijak. „Ojciec szczepień” Edward Jenner czy Ludwik Pasteur nie dorobili się fortun na szczepionkach. Byli naukowcami a w badania często inwestowali własne pieniądze. Ten etap mamy za sobą…  W 2018 r. raport Grand View Research prognozował, że światowy rynek szczepionek przekroczy kwotę 77,5 miliarda dolarów jeszcze przed rokiem 2024 r. Pandemia te cyfry zmieniła radykalnie, oczywiście na korzyść producentów szczepionek.  

Popatrzmy np. na Pfizer, który od lat świetnie zarabia na szczepionkach. Przed pandemią to szczepionka chroniąca przed zakażeniem pneumokokami (Prevnar 13) dawała kilkanaście procent przychodów temu kolosowi. Inni giganci z miliardowymi zyskami ze szczepionek: Merck&Co, i jego Gardasil (preparat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego), Sanofi z Pentacelem (przeciw jednocześnie pięcioma chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, polio i hib). Szczepionki to też niebagatelne wpływy dla koncernów Johnson and Johnson czy GlaxoSmithKline.

Podczas gdy hinduski założyciel Serum Institute of India ze szczepionką Cyrus Poonawalla ma majątek szacowany na 10 mld dol, to wśród wynalazców szczepionek na ospę, odrę, polio, wściekliznę, tyfus plamisty czy grypę żadnego nie znajdziemy nawet na liście milionerów…. Byli to naukowcy, wizjonerzy. Dziś mamy koncerny farmaceutyczne, które realizują swoje plany biznesowe, a pandemia i jej skutki to doskonały mechanizm napędzający zyski.

Jeśli gdzieś na to wszystko patrzy Edward Jenner, uznawany za „ojca szczepień”, który wynalazł szczepionkę na ospę i jako lekarz biednych ludzi szczepił za darmo lub Ludwik Pasteur, który nawet po udarze mózgu i paraliżu nadal pracował nad udoskonaleniem swojej szczepionki przeciwko wściekliźnie to chyba nam, współczesnym powinno być przynajmniej głupio. Z koncernami farmaceutycznymi żyjącymi i to świetnie ze wszelkich plag i pandemii na czele.

Przykładów pionierów pracujących nad szczepionkami jest znacznie więcej np.:  Albert Calmette i Camille Guerin i ich badania nad gruźlicą czy John Franklin Enders, wynalazca szczepionki na świnkę i odrę ( w 1954 r. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny).  To na podstawie badań Endersa opracowano większość z około 20 szczepionek przeciwko odrze, które pojawiły się w latach 60. XX wieku i dają znaczne dochody do dziś np. koncernom Pfizer oraz Merck & Co. W dobie największej od dziesiątek lat pandemii, która zatrzymała nas w domach, zawiesiła w dziwnej sytuacji bez możliwości swobodnego działania i decydowania, jak widać – nie ma miejsca na działania bez myślenia o zyskach. Biznes jest najważniejszy – przynajmniej dla niektórych kategorii. I tu rytm wyznaczają kolosy farmaceutyczne, które rywalizując ze sobą nie przebierają w środkach. Tylko potem przeciętny Kowalski zostaje z mętlikiem w głowie…

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *