Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Bolonii z udziałem Ambasador RP Anny Marii Anders i Konsul Generalnej RP Adrianny Siennickiej

W 1945 roku do centrum Bolonii w dniu 21 kwietnia wkroczył 9 Batalion Strzelców Karpackich Oddziału 2. Korpusu Armii Andersa. Polscy żołnierze byli owacyjnie witani przez mieszkańców miasta. Wkrótce na  Torre degli Asinelli zaczęła powiewać polska flaga, którą umieścił tam  ks. kapelan Rafał Grzondziel.

76 lat później, 21 kwietnia 2021 roku  w Bolonii uczczono pamięć polskich i brytyjskich żołnierzy, a w uroczystościach wzięła udział między innymi córka dowódcy II Korpusu Polskiego Ambasador RP Anna Maria Anders.

Skromne ze względu na pandemię obchody rozpoczęło złożenie wieńca przed bramą Porta Maggiore, którą do miasta jako pierwsi wkroczyli żołnierze 9. Batalionu Strzelców Karpackich. Ambasador Annie Marii Anders towarzyszyła Adrianna Siennicka, Konsul  Generalny RP w Mediolanie oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich  i przedstawiciele Polonii (m.in. kierownik szkoły polskiej w Bolonii, Iwona Stachera i  Ewa Trzcińska, prezes CAPI), a także konsul honorowy RP w Bolonii Pasquale Laurenzano.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą wyzwolenie Bolonii w 1945 roku, udano się na cmentarz wojenny  w San Lazzaro, gdzie pochowanych jest ponad 1400 polskich żołnierzy.

Podczas wyzwalania Bolonii zginęło 249 żołnierzy, 1219 zostało rannych, 12 uznano za zaginionych. Każdego roku w dniu 21 kwietnia oddawany jest im hołd. Tak też było i teraz. Złożone zostały wieńce i oddana cześć Ich pamięci.

W tym historycznym miejscu Gabriele Ravanelli, prezes stowarzyszenia Eredità e Memoria z Imoli,  przekazał  na ręce pani Ambasador dzieła Enzo Balbini, zrealizowane z okazji obchodów 700 rocznicy śmierci Dantego Alighieri.

Kolejne miejsce w Bolonii, które zostało uhonorowane to park imienia generała Władysława Andersa,  gdzie córka dowódcy II Korpusu Polskiego złożyła wieniec przed jego pomnikiem.

Na zakończenie  bolońskich uroczystości ambasador Anna Maria Anders spotkała się z arcybiskupem  kardynałem Matteo Zuppim. W ubiegłym roku, podczas całkowitego lockdownu to właśnie on, samotnie odprawił mszę świętą na polskim cmentarzu wojskowym.

W tym roku, uroczystości były też jeszcze bardzo skromnie ze względu na pandemię, ale już osobiście pani Ambasador mogła wziąć udział w obchodach, o czym z radością poinformowała w przeprowadzonej w San Lazzaro rozmowie:

Tekst: Ewa Trzcińska –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

Zdjęcia: Aneta Malinowskaautorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *