Skąd wzięła się popularność dronów?

Popularność dronów nieustannie wzrasta w ciągu ostatnich lat. Niegdyś dostęp do tego typu urządzeń był ograniczony i skierowany na pełnienie określonych funkcji np. do celów wojskowych. Dziś mogą z nich skorzystać przeróżne firmy, przedsiębiorstwa, a także osoby prywatne, zafascynowane ich działaniem. Dlaczego drony stały się nagle tak popularne?

Czym jest dron?

Dron jest krótszą nazwą bezzałogowego statku powietrznego (ang. UAV — unmanned aerial vehicle). Jest to statek powietrzny, którym można sterować z ziemi, za pomocą dedykowanego pilota lub aplikacji. Nie wymaga pilota na pokładzie, aby móc się przemieszczać. Dzięki temu łączy w sobie cechy takie jak kompaktowość, mała waga i pełna automatyzacja, co znacznie poszerza zasięg możliwości do jego użycia.

Początkowo były one projektowane głównie do celów wojskowych, natomiast w innych celach używane sporadycznie. Jednak technologia UAV nieustanie ewoluuje, stając się fenomenem na skalę światową.

Zastosowanie dronów — fotografia

Nie tak dawno temu, aby wykonać efektowne ujęcia z powietrza, potrzebny był helikopter z wyszkolonym pilotem i ogrom drogiego sprzętu. Drony są dobrodziejstwem dla filmowców i fotografów, umożliwiając robienie rozległych ujęć lotniczych z wykorzystaniem minimalnego nakładu.

Korzystanie z nich stało się znaczącym ułatwieniem oraz synonimem fotografii niedostępnych krajobrazów, najlepszej perspektywy wydarzeń sportowych czy efektownych artystycznych zdjęć z powietrza. Otworzyło to drzwi do zdjęć i filmów, które kilkadziesiąt lat temu były niemożliwe do osiągnięcia.

Zastosowanie dronów — egzekwowanie prawa

Chociaż drony obecnie odchodzą od swojego pierwotnego zastosowania w celach wojskowych, odnajdują się jako wspomaganie organów ścigania. Część posterunków policji posiada własne urządzenia, skuteczne w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Mogą zostać użyte przy monitorowaniu danego obszaru, pilnowaniu bezpieczeństwa ruchu drogowego czy badania podejrzanych terenów. Loty bezzałogowe mogą wkrótce zastąpić konieczność wykonywania przez ochroniarzy inspekcji więzień lub obiektów przemysłowych.

Zastosowanie dronów — mapowanie i eksplorowanie

Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają na dotarcie i zbadanie miejsc, do których jest utrudniony dostęp z ziemi. Dotyczy to w szczególności terenów niebezpiecznych, specyficznie ukształtowanych i takich, które wymagają kosztownego i czasochłonnego transportu. Drony są tańszą i wydajniejszą alternatywą dla szeroko pojętej eksploracji — od odkrywania nowych ziem, przez śledzenie populacji dzikich zwierząt, aż do walki z kłusownictwem.

Zastosowanie dronów — działania ratunkowe

Drony mogą funkcjonować jako część misji poszukiwawczo-ratowniczych. Najczęściej urządzenia tego typu są zintegrowane z czujnikami podczerwieni i termicznymi. Uczestniczą w działaniach polegających na poszukiwaniu osób potrzebujących, w miejscach dotkniętych klęskami żywiołowymi, na których obszarach grożą niebezpieczeństwem dla ratowników oraz w sytuacjach, kiedy do zbadania jest rozległy obszar (lasy, zbiorniki wodne).

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ironsky.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2