Jak przebiega ozonowanie pomieszczeń?

Dezynfekcja ozonem jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej kompleksowych sposobów na pozbycie się z domu nieprzyjemnego zapachu, grzybów, pleśni, bakterii, wirusów oraz insektów. Nie wymaga użycia żadnych dodatkowych chemikaliów i pozwala szybko cieszyć się niezwykłą świeżością oraz czystością. Jak dokładnie przebiega ozonowanie pomieszczeń?

Zalety dezynfekcji ozonem

Ozon to cząsteczka tlenu, która w dużym stężeniu szybko i skutecznie neutralizuje przykre zapachy oraz drobnoustroje. Poradzi sobie ze stęchlizną, spalenizną, nieprzyjemną wonią tytoniu oraz wieloma innymi trudnymi do usunięcia zapachami. Ozonowanie pomieszczeń to doskonały sposób na uzyskanie świeżości w starych domach, remontowanych mieszkaniach, garażach, na strychach i w piwnicach, a także w miejscach, w których doszło do pożaru.

 To nie wszystkie zalety tego niebieskiego gazu. Posiada on również wyjątkowe właściwości aseptyczne: zabija wirusy, bakterie, grzyby i pleśń. To dlatego dezynfekcja ozonem jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na przywrócenie doskonałej jakości powietrza w mieszkaniach, domach, a także instytucjach użyteczności publicznej. Ozonowanie pomieszczeń to metoda pozbywania się zarazków w szpitalach, szkołach, biurach czy przedszkolach. Ozon jest 50 razy bardziej skuteczny niż środki z chlorem, ale nie pozostawia po sobie nieprzyjemnego odoru, tylko przyjemną, świeżą woń.

Ozonowanie pomieszczeń – krok po kroku

Ozon podobnie jak powietrze wnika w trudno dostępne miejsca, do których nie dotrzemy za pomocą innych chemikaliów. Dostanie się we wszystkie szczeliny, szpary i zakamarki. To niewątpliwa zaleta, jeśli chodzi o czyszczenie, ale wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia. Ponieważ ozon jest silnym utleniaczem, wpływa na wszystkie substancje, które znajdą się pod jego wpływem. Dlatego dezynfekcja ozonem zawsze jest poprzedzona dokładnym zabezpieczeniem czyszczonych wnętrze. Wszystkie przedmioty (w tym rośliny), które mogłyby ulec zniszczeniu, należy wynieść z domu, a samo pomieszczenie uszczelnić.

Przed przeprowadzeniem ozonowania przeprowadza się zazwyczaj obliczenia, które pomogą dobrać odpowiednie stężenie ozonu do kubatury wnętrza. Ozon w wysokim stężeniu jest gazem trującym, dlatego na czas całego procesu należy opuścić pomieszczenie.

Standardowe generatory ozony pracują zazwyczaj przez kilka godzin aż cząsteczki ozonu wypełnią i odkażą wnętrze. Bardziej nowoczesne ozonatory działają szybciej, dzięki czemu dezynfekcja ozonem może trwać niecałą godzinę. Po wszystkim do pomieszczenia mogą wejść odpowiednio zabezpieczeni pracownicy, którzy wywietrzą całe lokum. Na koniec sprawdzane jest stężenie ozonu.

Dezynfekcja ozonem – na ile wystarcza?

Ozonowanie pomieszczeń działa doraźnie, a jego skuteczność szacuje się na 99 procent. Oznacza to, że procedura poradzi sobie z drobnoustrojami i patogenami obecnymi w powietrzu, wyeliminuje również insekty. Przykre zapachy mogą zniknąć od razu, a jeśli są wyjątkowo uciążliwe (jak np. smród po pożarze) być może proces trzeba będzie powtórzyć. Odkażanie ozonem nie zapobiega jednak ponownemu namnażaniu się bakterii, wirusów czy grzybów, warto więc przeprowadzać je regularnie.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ozonosfera.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 2 =