Jak funkcjonalnie urządzić dużą kuchnię?

Zwykle to właściciele małych kuchni muszą się nieźle nagłówkować, by stworzyć ergonomiczny projekt wnętrza. Okazuje się jednak, że większe pomieszczenie może sprawiać równie dużo trudności. Jak urządzić funkcjonalnie dużą kuchnię? Poznaj nasze pomysły! 

Jak nie zagracić dużej kuchni? 

Mając dużo miejsca do wykorzystania, nietrudno o przesadę z liczbą elementów składających się na wyposażenie kuchni. Trudno się temu dziwić – w końcu na tak dużej przestrzeni można zmieścić tak wiele. Kuchnia jest jednak pomieszczeniem typowo użytkowym, z którego korzysta się intensywnie. Nagromadzenie w nim dużej liczby niepotrzebnych rzeczy nie tylko wprowadzi do aranżacji chaos, ale wręcz może utrudniać przygotowywanie potraw. Wybierając meble, urządzenia AGD i pozostałe elementy, kieruj się rozsądkiem – minimalizm jest nie tylko modny, ale też praktyczny! 

Zwróć uwagę na odległości! 

Częstym błędem przy projektowaniu dużych przestrzeni jest rozciąganie mebli wzdłuż wszystkich wolnych ścian. W praktyce takie rozwiązanie nie jest praktyczne. Dlaczego? Bo odległości między poszczególnymi strefami kuchennymi są duże, zatem każde gotowanie staje się niemal maratonem. Będziesz musiał się nieźle nabiegać między lodówką, płytą grzewczą a blatem roboczym, by wykonać wszystkie czynności po kolei – a to zajmuje cenny czas. 

Rozplanuj układ mebli z poszanowaniem zasady złotego trójkąta roboczego i w taki sposób, by jego punkty znajdowały się blisko siebie. W dalszych częściach pomieszczenia umieść rzadziej używane wyposażenie – np. garnki, z których korzystasz od święta, czy zapasy żywności. 

Kuchnia, która nie służy tylko do gotowania 

Jeśli duży metraż kuchni na to pozwala, możesz zrezygnować z organizowania w niej jedynie miejsca służącego do gotowania i postawić na wielofunkcyjność. Jakie inne funkcje może spełniać to wnętrze? 

  • Kuchnia + spiżarnia – wystarczy zabudowana po sam sufit szafa, w której upchniesz wszystkie produkty spożywcze nieużywane podczas codziennego gotowania. Dobrym pomysłem może się okazać również osobna zamrażarka, którą będziesz uruchamiać w razie potrzeby – np. po większych zakupach spożywczych albo w okresie świątecznym. Przy zakupie takiego sprzętu warto zwrócić uwagę nie tylko na pojemność, lecz również na dodatkowe funkcje. Zamrażarki wolnostojące Electrolux dysponują wieloma nowoczesnymi technologiami. FastFreeze umożliwia szybkie zamrożenie produktu bez utraty ich właściwości. System No Frost sprawia, że nie musisz odmrażać sprzętu.  
  • Kuchnia + jadalnia – wstawiając do kuchni stół i krzesła, stworzysz wygodny kącik do spożywania posiłków w gronie najbliższych. Dzięki połączeniu tych dwóch pomieszczeń potrawy będą trafiać na stół od razu po ugotowaniu, zatem nie wystygną. 
  • Kuchnia + salon – nawet jeśli to wolnostojąca kuchnia, to wykreowanie w niej kącika do odpoczynku na pewno nie zaszkodzi. Docenisz to np. wtedy, gdy obiad będzie w piekarniku lub na kuchence, a Ty będziesz mógł doglądać go, siedząc na wygodnej sofie z książką w ręce – na tyle blisko strefy gotowania, by móc szybko zareagować, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Funkcjonalna kuchnia to taka, z której korzystanie zapewnia Ci wygodę na co dzień. Istotne są zatem tylko Twoje preferencje i to, jaki jest Twój pomysł na wnętrze. Jeśli urządzisz je zgodnie z własnymi upodobaniami i nawykami, jego użytkowanie na pewno będzie komfortowe. 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *