Jak oceniają swoją kondycję firmy europejskie?

Już po raz trzynasty firma doradcza Deloitte opublikowała raportEuropean CFO Survey Spring 2021”, w którym wyraźnie widać, że  europejscy dyrektorzy finansowi (CFO) z  większym optymizmem patrzą w przyszłość.  Aż 53 proc. CFO – czyli więcej o 3 pkt proc. niż pół roku temu (już wtedy wynik był najwyższy w historii badania) podkreśla, że są bardziej optymistycznie nastawieni do perspektyw finansowych swojej firmy niż jesienią. Oczywiście, na te wyniki ma ogromny spadek nastrojów, jaki miał miejsce wiosną ubiegłego roku. Wraz ze zwiększającą się liczbą osób zaszczepionych, zwiększa się też optymizm w gospodarce.

Prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że  gospodarki 27 krajów urosną w tym roku średnio o 4,2 proc. w ujęciu rocznym, a w 2022 roku wzrost PKB ma przyspieszyć do 4,4 proc. Przypomnijmy, że w 2020 r.   PKB  obniżył się w krajach UE o 6,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Dla Polski KE przewiduje wzrost PKB w tym roku o 4 proc., a w przyszłym o 5,4 proc. w ujęciu rocznym. 

Większość firm jest już gotowa do okresu po pandemii. Jednak różnice są ogromne między branżami. W sektorze farmaceutycznym i opieki medycznej trzy na cztery firmy uważają, że już przygotowują się do funkcjonowania po pandemii,  to w sektorze turystycznym odpowiedziało tak zaledwie 38 proc. zapytanych CFO, a co drugi nadal walczy o przetrwanie swojej firmy. Ciągle jeszcze jest przed zarządzającymi firmami widmo osłabienia popytu i ogólnego stanu gospodarki. Dostrzegają co prawda nieco mniejszą niepewność niż jesienią, ale ponad jedna trzecia dyrektorów finansowych w Polsce i aż 65 proc. w regionie nadal uważa obecny poziom niepewności gospodarczej i finansowej za wysoki lub bardzo wysoki. COVID-19 wymógł na firmach konieczność inwestowania, choćby w nowy sprzęt, automatykę i technologie cyfrowe. Tak więc przewidywania dotyczące inwestycji są wysokie. Podobnego stanowiska jest również Komisja Europejska. Po spadku w 2020 r. o 7,4 proc. rok do roku, prognoza na 2021 r. to wzrost o 6,2 proc. rok do roku, a w 2022 r. – o dalsze 5,4 proc. w ujęciu rocznym dla wszystkich gospodarek UE. W Polsce prognozy dotyczące inwestycji są skromniejsze – w 2021 r. to 3,7 proc., ale już w 2022 roku to 7,2 proc. w ujęciu rocznym. Wydaje się, że nadchodzą też lepsze czasy dla pracowników. Co czwarty dyrektor finansowy w Europie i co trzeci w Polsce zakłada zwiększenie zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Eksperci Deloitte zwracają uwagę, że prognoza ta jest pozytywna także w branżach najbardziej dotkniętych pandemią, które kryzys zmusił do redukcji liczby pracowników, jak choćby w branży turystycznej. Podsumowując – mimo ogólnego wzrostu optymizmu ciągle jeszcze widzimy długą drogę do powrotu do czasów sprzed pandemii. Tylko jedna czwarta respondentów spodziewa się powrotu do poziomu aktywności sprzed kryzysu do końca 2021 roku (13 proc. w Polsce), kolejna jedna czwarta oczekuje, że na pełne ożywienie trzeba będzie poczekać do 2022 roku (8 proc. w Polsce).  Sektor turystyczny jest jednym z nastawionych najmniej optymistycznie. Żadna firma z tej branży nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii, a tylko 15 proc. w regionie ma nadzieję, że uda się tego dokonać do końca tego roku. Kolejny sektor mniej optymistycznie patrzący na swoją sytuację  to motoryzacyjny, gdzie co piąta firma mówi, że jest już na poziomie sprzed kryzysu, a nieco ponad jedna trzecia spodziewa się odbicia do końca 2021 roku.  Za to trzech na czterech CFO w sektorze finansowym uważa, że kryzys jest już za nimi lub, że tak się stanie do końca roku.

Różne sektory w różny sposób zostały zaatakowane przez wirusa. Każdy też na swój sposób stara się go zwalczać. Niektóre branże świetnie poradziły sobie w czasie pandemii, inne trzeba wspomóc. Gospodarka to bowiem system naczyń połączonych i trzeba dbać o w miarę równomierny rozwój wszystkich sektorów.   

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *