Włochy – tu chcą coraz częściej studiować polscy maturzyści

Polscy uczniowie ostatnich klas licealnych i techników mają już maturę za sobą. O jej wynikach dowiedzą się w pierwszych dniach lipca. Wtedy też będą mogli ostatecznie zdecydować co dalej, jaki kierunek studiów wybrać. Jak wynika z danych firmy doradztwa edukacyjnego Elab Education Laboratory, nasi maturzyści patrzą też na możliwości, jakie dają im zagraniczne uniwersytety. Ostatni rok przyniósł zwiększenie zainteresowaniem studiami we Włoszech. Oczywiście jest to po części związane z  brexitem i wzrostem opłat za studia w Wielkiej Brytanii, ale nie tylko.

Od kilku lat widzimy zwiększenie zainteresowania polskich studentów tak studiowaniem we Włoszech jak i wymianą typu  Erasmus. Włoskie uniwersytety mają szeroką  listę kierunków prowadzonych w języku angielskim i do tego bardzo dobre notowania w świecie. Młodzi Polacy chcą studiować np. medycynę, a tu uczelnie typu Sapienza w Rzymie czy  Uniwersytet w Bolonii lub  w Mediolanie  w rankingach światowych znajdują się bardzo wysoko. Jednocześnie – w drugą stronę – włoscy studenci szukają nowatorskich kierunków, które polskie uczelnie wprowadziły i których ukończenie w języku angielskim gwarantuje znalezienie satysfakcjonującej pracy. Nasza Polska Izba Biznesowa we Włoszech chce być swoistym barometrem uczelnianych wymian czy wyborów. Nawiązujemy kontakty z włoskimi i polskimi uczelniami i będziemy służyć wsparciem młodym Europejczykom, chcącym studiować w Polsce lub we Włoszech – powiedziała Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI 

Dodajmy, że we Włoszech aplikacje na studia na kierunki zamknięte zaczynają się w lipcu (po włoskich maturach) a sam egzamin, od którego wyniku zależy przyjęcie na studia najczęściej odbywa się we wrześniu. Dodatkowe ułatwienie – nie ma żadnych referencji czy listów motywacyjnych, co więcej – jedną aplikacją można wybrać kierunek na wielu uczelniach (w przypadku medycyny po angielsku na kilkunastu).

Poza medycyną wzrasta też zainteresowanie studiami we Włoszech na architekturze czy kierunkach  artystycznych. O przyjęciu na studia architektoniczne decyduje  test wielokrotnego wyboru z wiedzy ogólnej. Doskonale wiemy, jak ogromną tradycję architektoniczną mają mieszkańcy Italii, wystarczy wspomnieć że prawie 80 procent światowego dziedzictw UNESCO znajdziemy właśnie na Półwyspie Apenińskim. To oczywiście nie tylko Wenecja, Rzym, Mediolan i inne znane miasta, ale także mniejsze miejscowości, z których architektury wiedzę można czerpać garściami.  Studenci są zainteresowani też kierunkami artystycznymi, włącznie z architekturą wnętrz czy projektowaniem biżuterii. W Italii  to co studenci w Polsce znają z albumów można zobaczyć na własne oczy. Coraz popularniejszym kierunkiem  jest również design, bo to właśnie we Włoszech powstają projekty, które zmieniają myślenie o projektowaniu. Włoski design jest rozpoznawalny zarówno w motoryzacji, sprzętach kuchennych czy wyposażeniu wnętrz. Nie wspominając mody.

Jeśli chodzi o polskie uczelnie, to doskonale wychwytują potrzeby rynku pracy i przygotowują kierunki, po których młodzi ludzie są cennymi nabytkami dla firm. Prywatne uczelnie zabiegają tak o najwyższej klasy kadrę profesorską jak i praktyki, które organizowane są w najlepszych przedsiębiorstwach.

Dziś młodzi ludzie są przede wszystkim Europejczykami. Doskonała znajomość angielskiego otwiera przed nimi niesamowite możliwości studiowania a potem pracy w każdym zakątku naszego globu. Oczywiście, wiąże się to z kosztami, ale dziś są one porównywalne w każdym przypadku, gdy wybrana zostaje opcja studiowania poza miejscem zamieszkania rodziców. Chętnych zapraszamy do kontaktu z Izbą, udzielimy wszelkiego możliwego wsparcia – podsumowała prezes  PWIB CAPI Ewa Trzcińska.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *